Međimurje Press
Policija

Izbor vijesti Pu međimurske za srijedu, 13. studenoga 2024. godine

U Čakovcu 29-godišnjak narušavao javni red i mir te oštećivao kante za smeće

Slika /ILUSTRACIJE MUP NOVE 2021/policija natpis.JPG

Protiv 29-godišnjaka zbog počinjenja prekršaja narušavanja javnog reda i mira te kazenog djela oštećenja tuđe stvari, podnijet će se optužni prijedlog nadležnom sudu i kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu

Dovršenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je kako je 29-godišnjak počinio kazneno djelo oštećenja tuđe stvari.

Naime, sumnja se kako je u srijedu, 13. studenoga oko 8:30 sati u čakovečkom parku (Perivoj Zrinskih), upotrebom ručnog alata (krampa) oštetio ukupno pet kanti za odlaganje otpada. Osumnjičenog su u daljnjem uništavanju gradske imovine spriječili komunalni redari te o događaju obavijestili policiju. Dostavljenim odštetnim zahtjevom Grada Čakovca ukupna materijalna šteta procijenjena je na 2 000 eura.

Protiv osumnjičenog 29-godišnjaka zbog počinjenja kaznenog djela oštećenja tuđe stvari, podnijet će se kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu.

Ujedno, kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je kako je 29-godišnjak narušavao javni red i mir na naročito drzak način. U ponedjeljak, 11. studenoga oko 23:30 sati u Čakovcu, Ulici kralja Tomislava i Ulici Valenta Morandinija, na pročelje zgrade gradske uprave te poslovnice banke bacio je nekoliko jaja i razne ostatke hrane. Ujedno, u srijedu, 13. studenoga oko 6:30 sati ponovio je opisani prekršaj.

Protiv okrivljenog 29-godišnjaka zbog počinjenja prekršaja iz čl. 6. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, podnijet će se optužni prijedlog Prekršajnom odjelu Općinskog suda Čakovec.

Tijekom pojačanih aktivnosti povodom Martinja utvrđen 21 prekršaj upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola

Ukupno je tijekom pojačanih aktivnosti međimurske policije utvrđeno 99 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama

Policijski službenici Policijske uprave međimurske od  8. do 12. studenoga proveli su aktivnosti usmjerene sprečavanju te sankcioniranju prekršaja vožnje s nedopuštenom koncentracijom  alkohola i drugih prekršaja koji utječu na nastanak teških prometnih nesreća.

Tijekom spomenutih aktivnosti utvrđeno je ukupno 99 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 21 prekršaj upravljanja vozilima dok je u krvi prisutan alkohol, i to:
  • od 0 do 0,5 g/kg – dva prekršaj,
  • od 0,5 do 1 g/kg – devet prekršaja,
  • od 1 do 1,5 g/kg – tri prekršaja,
  • iznad 1,5 g/kg – sedam prekršaja,
  • 16 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa,
  • 15 prekršaja nepropisne brzine,
  • sedam prekršaja neregistriranih i tehnički neispravnih vozila,
  • prekršaj korištenja mobitela tijekom vožnje,
  • prekršaj upravljanja prije stjecanja prava na upravljanje,
  • prekršaj upravljanja dok je izrečena zabrana upravljanja i
  • 37 ostalih prekršaja.

Najveća koncentracija alkohola od 2,32 g/kg utvrđena je u nedjelju, 10. studenoga nekoliko minuta nakon ponoći u Pribislavcu, Ulici dr. Ante Starčevića, kod 34-godišnjeg vozača osobnog automobila.

Najveća brzina od 158 km/h izmjerena je nedaleko Oporovca, na kolniku lokalne ceste, gdje je brzina kretanja ograničena na 90 km/h. Prekršaj prekoračenja brzine kretanja počinio je 22-godišnji vozač osobnog automobila u subotu, 9. studenoga u 16:27 sati.

Od 15. studenoga do 15. travnja obavezno korištenje zimske opreme na vozilima

Slika /ILUSTRACIJE MUP NOVE 2021/Promet_kisa.jpg

Pozivamo vozače da svoja vozila pripreme za zimske uvjete na cestama, te ih podsjećamo kako od 1. studenoga tijekom vožnje na motornim vozilima moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla

U narednom razdoblju očekuje nas promjenjivo hladnije vrijeme, praćeno kišom, vjetrom, maglom te mogućim snijegom. Upravljanje vozilima u takvim je uvjetima otežano pa se vozačima preporučuje dodatni oprez jer se tada povećava i opasnost od prometnih nesreća. Podsjećamo da su zimski uvjeti na cesti takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica.

Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom. Vozač motornog vozila dužan je, prije uključivanja u promet, očistiti zaleđena vjetrobranska stakla i snijeg, led ili vodu na vozilu.

Obavezno korištenje zimske opreme na vozilima od 15. studenoga tekuće godine do 15. travnja sljedeće godine

U navedenom razdoblju obaveza uporabe zimske opreme odnosi se na dionice autocesta i većine državnih cesta koje se nalaze u kontinentalnom dijelu Republike Hrvatske.

Sukladno Odluci o obaveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj (“NN” br. 121/20. i  143/23.), propisana je obaveza korištenja zimske opreme u razdoblju od 15. studenoga tekuće godine do 15. travnja iduće godine.

Obaveza uporaba zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, izuzev vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.

U zimske dionice javnih cesta ulazi 839,2 km autocesta, 1863,3 km državnih i županijskih cesta te 68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz luka Vukovar, Osijek, odnosno luke i rafinerije Sisak.

Na području Međimurske županije zimska oprema na tzv. „zimskim dionicama javnih cesta“ obavezna je na dionici autoceste A-4, od bivšeg graničnog prijelaza Goričan do mosta na rijeci Dravi te na državnim cestama DC-3 od bivšeg graničnog prijelaza Goričan (granica s Mađarskom) preko Čakovca do Varaždina, DC-208 od bivšeg graničnog prijelaza Trnovec (granica s R. Slovenijom) do Nedelišća (čvorište s DC-3) i DC-209 od bivšeg graničnog prijelaza Mursko Središće preko Šenkovca do Čakovca (čvorište s DC-3).

Što se smatra zimskom opremom?

Prema Pravilniku o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cesti (NN br. 85/16., 24/17., 70/19., 60/20. i 79/23.) zimska oprema za motorna vozila kategorije M i N do 3,5 tone uključuje:

  • zimske pneumatike (M+S, M.S., M&S ili 3PMSF) na svim kotačima ili
  • ljetne pneumatike s najmanjom dubinom profila od 4 mm na svim kotačima, uz obavezne lance za snijeg ili uređaje za povećanje prianjanja kotača za površinu po kojoj se vozilo kreće, koji se postavljaju na pogonske kotače.

Za vozila kategorije M i N čija je dopuštena masa veća od 3,5 tone, zimska oprema podrazumijeva:

  • zimske pneumatike (M+S, M.S., M&S ili 3PMSF) na pogonskim kotačima ili
  • lanci za snijeg ili uređaji namijenjeni za povećanje prianjanja kotača za površinu po kojoj se vozilo kreće, koji se postavljaju na pogonske kotače.

Autobusi također moraju imati zimske pneumatike (M+S, M.S., M&S ili 3PMSF) na pogonskim kotačima ili lance za snijeg ili uređaje za povećanje prianjanja kotača za površinu po kojoj se vozilo kreće, koji se postavljaju na pogonske kotače.

Lanci za snijeg i uređaji za povećanje prianjanja kotača za površinu po kojoj se motorno vozilo kreće moraju biti tipno odobreni. Napominjemo da se pneumatici s čavlima ne smiju koristiti na vozilima.

Skrećemo pažnju da pneumatici:

  • moraju odgovarati i dimenzijama koje je odobrio proizvođač,
  • moraju biti namijenjeni za vožnju brzinom koja je jednaka ili veća od najveće brzine kojom se vozilo može kretati odnosno od najveće brzine koju dozvoljava ograničivač brzine ugrađen na to vozilo
  • moraju izdržati najveće dopušteno osovinsko opterećenje vozila
  • na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po obliku šara gazne površine, nosivosti, brzinskoj karakteristici,vrsti (zimske/ljetne) konstrukciji (radijalne/dijagonalne itd.) i marki/tipu.

Novčane kazne za prekršitelje
Novčanom kaznom u iznosu od 660 do 1990 eura kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu. Za ovaj prekršaj kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 190 do 660 eura i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave. Vozači koji upravljaju vozilom bez propisane zimske opreme platit će kaznu od 130 eura.

Ako policijski službenik zatekne vozilo koje se kreće cestom na kojoj je kretanje te vrste vozila zabranjeno ili se kreće bez zimske opreme na dijelu ceste i u vrijeme kada je zimska oprema obvezna, naredit će vozaču da odmah prekine vožnju ili nastavi vožnju na cesti na kojoj je kretanje te vrste vozila dopušteno, odnosno da upotrijebi zimsku opremu.
Policijski službenik koji je isključio vozilo iz prometa vozaču će privremeno oduzeti registarske pločice.

Ako vozač postupi suprotno naredbi policijskog službenika (odnosno pokuša vozilom upravljati iako je isključeno iz prometa), kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 390 do 920 eura uz određivanje 3 negativna prekršajna boda i izricanje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom na rok od najmanje šest mjeseci ako je prekršaj počinjen drugi puta, odnosno najmanje 12 mjeseci ako je prekršaj počinjen treći i svaki sljedeći puta.

Vožnja s upaljenim svjetlima od 1. studenoga do 31. ožujka

Podsjećamo i na odredbu Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojom je propisano da za vrijeme vožnje danju, na motornim vozilima, u razdoblju od 1. studenoga do 31. ožujka naredne godine, moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla.

Pridržavanje ovih pravila ključno je za sigurnost svih sudionika u prometu. Apeliramo na vozače da pripreme svoja vozila za zimu i poštuju prometne propise kako bi smanjili rizik od nesreća i doprinijeli sigurnijem prometu tijekom zimskih mjeseci.

Radovan Gačal

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja