Kontrola plodnosti tla osnovni je preduvjet za održivo upravljanje zemljištem i strateška komponenta održivog razvoja. Kako je naša poljoprivreda još uvijek pretežito primarnog karaktera, kvaliteta života i mogućnost ekonomskog razvoja poljoprivrednih proizvođača izravno su povezani s plodnošću tla i veličinom zemljišnih resursa. Stoga je rast proizvodnje hrane, uz zadržavanje i povećanje ekoloških funkcija zemljišta moguć, ali samo ako se zemljišni resursi koriste na odgovarajući način, a za takav odgovoran pristup potrebno je i znanje i učinkovit nadzor.
Projekt „Kontrola plodnosti tla“ provodi se na području Međimurske županije od 2014. godine i postavljen je kao sporazum između Međimurske županije i jedinica lokalne samouprave te poljoprivrednih proizvođača. U njemu je dosad sudjelovalo 16 općina i 3 grada, od 2018. godine uzorkovano je i obrađeno preko 3600 uzoraka, na ukupnoj površini većoj od 3.800 ha.
Vrijednost jedne analize u 2024. godini iznosila je 52,50 eura, a obuhvatila je uzimanje uzoraka i podataka na terenu, dostavu uzoraka u laboratorij, analizu tla, interpretaciju rezultata kao i ustrojavanje baze podataka o stanju plodnosti tla i izdavanje preporuke gnojidbe krajnjim korisnicima usluga. Troškove projekta snose svi sudionici u omjeru Županija (40%), općine i gradovi (40%) i poljoprivrednici (20%).
U 2024. godini u projektu su sudjelovali gradovi Čakovec i Mursko Središće, općine Belica, Domašinec, Donja Dubrava, Gornji Mihaljevec, Kotoriba, Mala Subotica, Nedelišće, Orehovica i Podturen.
Na području Grada Čakovca prikupljeno je i obrađeno ukupno 80 prosječnih uzoraka tla
U projektu je sudjelovalo 13 korisnika – poljoprivrednih proizvođača. Ukupna obradiva površina stavljena pod kontrolu plodnosti tla iznosi 120,79 ha na 80 proizvodnih parcela. Prilikom uzimanja uzoraka tla, uz jedan prosječan uzorak tla, prikupljeno je 19 različitih podataka o agrotehnici, gnojidbi, zaštiti bilja, tipu proizvodnje itd., koji služe za precizniji izračun preporuke gnojidbe, a mogu se koristiti i kao statistički podaci o stanju u primarnoj biljnoj proizvodnji, te stanju poljoprivrednih gospodarstava od strane jedinica lokalne samouprave u različite svrhe. Ulaznim parametrima pridodane s i kemijske analize tla, te je nakon interpretacije rezultata, dobiveno 60 različitih podataka po slogu, odnosno jednom uzorku tla o stanju plodnosti tla i gnojidbi.
Ono što se ujedno dobiva ovim projektom, osim osnovne je i dodana vrijednost, smanjenje zagađenja voda i tla uzrokovanih intenzivnom poljoprivrednom proizvodnjom, ali i povećana konkurentnost proizvođača hrane.
Kroz statističku obradu podataka odnosno agroekoloških parametara tla koji su analizirani kroz ovaj projekt, a to su kiselost tla, humus, pristupačna hranjiva (fosfor i kalij), kationski izmjenjivački kapacitet tla i mehanička (fizikalna) svojstva tla, došlo se do rezultata i zaključaka kako je na 58 % analiziranih površina pH tla jako kisela i kisela reakcija tla te bi trebalo provesti agrotehničku mjeru kalcizacije, ali uz obaveznu analizu tla i pridržavanja preporučenih doza kalcizacijskih sredstava!
Drugi faktor, koji je također jako važan je humus ili organska tvar u tlu. Na temelju obrađenih uzoraka prosječna vrijednost iznosi 2,59 % što svrstava tla na području Grada Čakovca u umjereno humozno tlo. Kako ne bi došlo do daljnjeg smanjenja plodnosti tla i kako bi se popravila plodnost tla, potrebno je provoditi agrotehnički mjeru sideracije ili zelene gnojidbe te, ukoliko postoji mogućnost, koristiti stajski gnoj. Potrebno je obavezno zaoravanje žetvenih ostataka, kao i prilagodba obrade tla (konzervacijska obrada, no-till itd.) kako bi se smanjili godišnji gubici organske tvari iz tla. Potrebe za dušikom utvrđene ovim projektom ne predstavljaju potencijalno zagađenje voda nitratima niti predstavljaju ograničenje glede prinosa. Potrebe za gnojidbom fosforom i kaljem, variraju od maksimalnih doza pa sve do toga da uopće nema potreba za unošenjem u tlo gnojiva, što na kraju svega dolazi do maksimiziranja prinosa, porasta prihoda i popravaka razina opskrbljenosti hranjivima.
Stoga je zaključak, kako je potreban daljnji poticaj provedbe analize tla kod poljoprivrednih proizvođača da bi se kroz povećani broj analiza i površina stavljenih pod kontrolu plodnosti tla, dobila jasnija slika stanja tla na području Grada Čakovca, te time stvorili preduvjeti za daljnje donošenje mjera zaštite i popravka poljoprivrednog zemljišta i obrazovanja poljoprivrednih proizvođača o pravilnoj gnojidbi i agrotehničkim mjerama.
(gč)