DOM KULTURE – FILMSKI PROGRAM
29. I 30.5.2021., SUBOTA I NEDJELJA U 18 SATI
Croods: Novo doba (The Croods: A New Age)
Animirani; Uloge/Glasovi: Frano Mašković, Nataša Dorčić, Jelena Vukmirica Makovičić, Filip Križan, Marko Cindrić, Mirela Brekalo Popović
Nakon sedam godina omiljena prahistorijska obitelj, Croods, se vraća na velika platna. Do sad su se susreli s mnogobrojnim nedaćama i opasnostima ali na ono što ih čeka nikako se nisu mogli pripremiti. Naime srest će drugu obitelj koja je puno naprednija od njih. Animiranu avanturu režirao je Joel Crafword koji je i sam glumio u mnogim animiranim filmovima studija DreamWorks, a producent je Mark Swift. Croodsi traže novo mjesto za život te putuju svijetom u potrazi za sigurnijim mjestom za svoj dom. U svojoj potrazi nailaze na idilično mjesto okruženo zidinama i s jako puno hrane. No tamo nailaze i na novu, puno napredniju obitelj, koja ih se želi riješiti što prije. Nova obitelj je daleko razvijenija od Croodsa, žive u kući na drvetu, znaju uzgajati hranu, imaju WC, lift i mnoge druge izume koje Croodi nisu nikada vidjeli. No neočekivani obrat natjerat će obje familije da surađuju i krenu na pustolovinu života s druge strane zidina. Na tom putu će shvatiti da ih ipak veže puno stvari te da mogu premostiti razlike koje ih razdvajaju.
29. I 30.5.2021., SUBOTA I NEDJELJA U 20 SATI
Cruella (Cruella)
Akcija, komedija; Uloge: Emma Stone, Mark Strong, Emma Thompson
U želji da postane slavna dizajnerica Cruella stiže u London. Njen osjećaj za modu primjećuje barunica Von Hellman, inače modna legenda. Ali njihov odnos pokreće niz događaja i otkrića koja će dovesti do toga da Cruella oslobodi svoju opaku stranu i postane osvetoljubiva Zlica od Opaka.
MUZEJ CROATA INSULANUS GRADA PRELOGA
DO 18. 06. 2021., IZLOŽBA „ŽENSKO DOPISIVANJE/FEMALE CORRESPONDENCE“
U Muzeju Croata insulanus Grada Preloga, može se pogledati izložbu pod nazivom „Female Correspondence/Žensko dopisivanje“. Autorice projekta su Tihana Karlović i Mateja Rusak, a u projektu sudjeluju Anna Trojanowska (Poljska), Raquel Amat (Sj. Irska), Ana Salopek (HR), Kristina Pongrac (HR), Dora Bakek (HR), Raluca Iancu (SAD), Iva Gobić (HR), Gloria Sellan (HR), Irena Kečkeš (SAD), Maja Zemunik (HR), Carmen Bačura Potočić (HR), Maja S. Franković (HR), Svetlana Jakimovska – Rodić (SLO), Monika Jurić (Švicarska), Yoshimi Teh Soo Mei (Havaji).
Više o projektu:
Kako danas komuniciramo? Iako je napredak tehnologije omogućio čitav dijapazon različitih načina komunikacije, čovjek nikada nije bio toliko otuđen, osamljen i izoliran kao danas. Razgovor je sveden na osiromašen vokabular prepun skraćenica i znakovlja koje bi trebalo iskazivati naše osjećaje, a u srži ne izražava i ne govori ništa. Pisanje rukom zamijenile su tipkovnice, a upravo se kroz pisanje moglo otkriti je li piscu zatitrala ruka prilikom bilježenja najintimnijih misli i emocija. Sâm proces pisanja pisma bio je posveta vremenu, posveta pisanju i posveta drugoj osobi.
Osjetni gubitak kvalitetne međuljudske komunikacije, višestoljetno percipiranje žene isključivo kao objekta odnosno motiva inspiracije, a ne aktivnog stvaralačkog subjekta te česta neadekvatna valorizacija medija grafike u svijetu likovnosti, potaknuli su hrvatske umjetnice Tihanu Karlović i Mateju Rusak na realizaciju projekta pod nazivom “Female correspondence”. Projekt je nastao iz potrebe za stvaranjem, razmjenom misli i ideja te poticaja na međusobnu podršku što je u konačnici rezultiralo i stvaranjem mreže umjetnica. Inspiriran ženskom književnošću koja je započela u salonima u XX. stoljeću kada su tekstove pisale žene za žene, projekt je zadržao koncept komunikacije isključivo između žena, ali je tekst zamijenjen likovnim djelom.
Projekt je započeo u siječnju 2019. godine i baziran je na dopisivanju umjetnica u parovima. Svaki par se dopisuje četiri ili šest puta godišnje na zadanom formatu dopisnice/razglednice (10,5 x 15 cm), dok je izbor grafičke tehnike, teme i papira u potpunosti slobodan. Svaka autorica tiska ediciju od 10 primjeraka s time da 3 primjerka ostaju autorici, 3 primjerka autorica šalje umjetnici s kojom se dopisuje, a preostala 4 primjerka šalje u arhivu za zajedničko izlaganje na izložbama. Od 2019. godine sudjeluju Mateja Rusak (HR), Tihana Karlović (HR), Anna Trojanowska (Poljska), Raquel Amat (Sj. Irska), Ana Salopek (HR), Kristina Pongrac (HR), Dora Bakek (HR), Raluca Iancu (SAD), od 2020. godine Iva Gobić (HR), Gloria Sellan (HR), Irena Kečkeš (SAD), Maja Zemunik (HR), Carmen Bačura Potočić (HR), Maja S. Franković (HR), Svetlana Jakimovska – Rodić (SLO) i Monika Jurić (Švicarska), a od 2021. Yoshimi Teh Soo Mei (Havaji). (Iz kataloga izložbe; Sonja Švec Španjol).
Izložba ostaje otvorena do 18. lipnja 2021. godine.
DOGAĐANJA
28.5.2020., PETAK U 20,00 SATI, KONCERT GITARISTA NEVENA HRUSTIĆA
U prostorima Muzeja Croata insulanus Grada Preloga, održat će se, u petak 28. svibnja, koncert gitarsta Nevena Hrustića. Koncert organizira Dom kulture Grada Preloga, a sufinanciran je sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Neven Hrustić (gitara) studirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i na Universität für Musik und darstellende Kunst u Grazu. Usavršavao se na seminarima svjetski poznatih glazbenika u zemlji i u inozemstvu. U bogatoj karijeri je kao solist i kao član ansambala nastupao po cijeloj Hrvatskoj, u najprestižnijim koncertnim prostorima i dvoranama te na najznačajnijim festivalima (Dubrovačke ljetne igre, Glazbene večeri u sv. Donatu, Osorske glazbene večeri, Zagrebački ljetni festival), u SAD-u, Engleskoj, Austriji, Sloveniji. Surađivao je s brojnim hrvatskim i stranim glazbenicima, i sa ansamblima Theatrum Musicum, Vittoria, Hortus Deliciarum, Responsorium, Carmina Slovenica. Posljednjih desetak godina djeluje uglavnom kao solist izvodeći vlastiti repertoar koji obuhvaća glazbu različitih stilova, te u gitarskom duu. Prve snimke za televiziju ostvaruje već u ranoj mladosti i od tada snima za Hrvatsku televiziju, Hrvatski radio i Slovensku televiziju, solistički te sa orkestrom i zborom HRT. Posebno mjesto u njegovom radu zauzimaju kompozicije hrvatskih autora, od prvih tiskanih materijala u hrvatskoj glazbi pa sve do djela modernih autora. Praizveo je veći broj kompozicija iz svih stilskih razdoblja hrvatske glazbe, uključujući i zbirku Francesca Sagabrie – prvog poznatog glazbenika porijeklom iz Zagreba. Domaćoj publici je premijerno prezentirao velik broj djela aktualne strane produkcije, kao i brojna originalna djela i vlastite obrade za duo. Za osobit doprinos hrvatskoj kulturi mu je dodijeljen status zaslužnog umjetnika.
30.5.2020., NEDJELJA, OBILJEŽAVANJE DANA DRŽAVNOSTI
Praznik, Dan državnosti, Grad Prelog obilježit će polaganjem vijenaca na spomenik Domovinskom ratu u Prelogu i na spomenike hrvatskim braniteljima, Ivanu Sokaču u Oporovcu te Krešimiru Madiću u Čukovcu te Misom za domovinu, 30. svibnja 2021. u 11,00 sati u Kapeli Presvetog Trojstva u Prelogu (križanje cesta prema Donjem Kraljevcu i Cirkovljanu).
9,45 Polaganje vijenca na spomenik Krešimiru Madiću u Čukovcu
10,15 Polaganje vijenca na spomenik Ivanu Sokač u Oporovcu
10,45 Polaganje vijenca na spomenik Domovinskom ratu u Prelogu
11,00 Misa za Domovinu – Kapela Presvetog Trojstva u Prelogu
Dan državnosti u Republici Hrvatskoj je blagdan koji se obilježava 30. svibnja, u spomen na konstituiranje prvoga demokratski izabranog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. i na povijesnu ulogu Hrvatskoga sabora u očuvanju hrvatske državnosti tijekom mnogih stoljeća. 30. svibnja 1990. godine utemeljen je prvi demokratski izabrani Hrvatski sabor. Konačno, poslije dugo vremena i raznolikih režima, koji su svojom prisilom ili duhovnom obmanom tjerali hrvatski narod na sam rub opstanka, Hrvati su stekli pravo da budu svoji na svome, da djeluju na crti vlastitih interesa, a ne unutar nametnutog zajedništva, nazivalo se ono Ugarskom, Austrijom, Austro-Ugarskom, kraljevskom ili socijalističkom Jugoslavijom.
(žs)