Ocjenjivački sud Nagrade Grada Čakovca “Josip Štolcer Slavenski”, u sastavu Senka Bašek, Trpimir Matasović (predsjednik), Petra Pavić, Iva Lovrec Štefanović i Mladen Tarbuk, u uži je izbor za najbolje djelo hrvatskoga skladatelja praizvedeno prošle godine uvrstio pet skladbi četvero autora – Sugarcoating #4 i Pure Bliss Sare Glojnarić, Stage dimmed Borisa Jakopovića, Dvanaest kratkih sjećanja Krešimira Seletkovića i Politics (not according to Aristotle) Gordana Tudora. Jednoglasnom odlukom članova ocjenjivačkoga suda odlučeno je da je laureat Nagrade “Josip Štolcer Slavenski” za prošlu godinu saksofonist i skladatelj Gordan Tudor.
U okviru 50. Majskog muzičkog memorijala, gradonačelnica Cividini uručila nagradu vodećem glazbeniku svoje generacije
Nagradu za najbolje glazbeno ostvarenje u Republici Hrvatskoj, laureatu je u okviru svečanosti zatvaranja jubilarnog 50. Majskog muzičkog memorijala “Josip Štolcer Slavenski” u Centru za kulturu Čakovec, uručila gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini uz čestitke na novom velikom postignuću. “Hvala Gradu Čakovcu i Centru za kulturu što ustraju u organizaciji Majskog muzičkog memorijala te tako omogućuju afirmaciju glazbenika koji se bave klasičnom glazbom”, rekao je pritom dobitnik.
Gordan Tudor (1982.) jedan je od vodećih glazbenika svoje generacije, aktivan kao solist, skladatelj, komorni glazbenik i pedagog. Višestruki je pobjednik državnih i međunarodnih natjecanja saksofonista i skladatelja te dobitnik najviših umjetničkih te diskografskih nagrada. Školovao se u Splitu, Zagrebu, Amsterdamu i Parizu. Kao reproduktivni umjetnik praizveo je 50-ak skladbi hrvatskih i stranih autora, a kao skladatelj okušao se u raznim žanrovima i kombinacijama instrumenata te su mu skladbe izvedene na svim kontinentima. Spomenimo kako je nagrađeno djelo “Politics” praizveo Papandopulo kvartet 12. studenog 2022. godine u Osijeku, u sklopu programa 59. glazbene tribine, koja je djelo i naručila.
Čakovec je protekla tri dana bio središte glazbe u Hrvatskoj
“U pola stoljeća koliko traje ova manifestacija, čakovečkim pozornicama prošli su najeminentniji hrvatski skladatelji, a u programima su nastupili brojni priznati domaći i strani umjetnici. U vremenima u kojima se glazba i umjetnost često trivijalizira, važnost ovakvih manifestacija je vrlo velika, jer, bez obzira na to što je publike manje nego ranije, pokazuje da još uvijek postoji čvrsta jezgra ljudi u društvu koja cijeni umjetnost i doprinos pojedinca nacionalnoj, ali i svjetskoj kulturi. Ponosna sam što je Čakovec na, na žalost, kratkoj listi hrvatskih gradova, koje imaju manifestacije ovakvog ranga. No, vjerujem da će za kulturu u Hrvatskoj uskoro doći bolja vremena te da će i tada ovaj memorijal, koji nosi ime Čakovčanina Josipa Štolcera Slavenskog, za ljubitelje klasične glazbe u Hrvatskoj biti događaj koji se ne propušta. Ponosna sam što je naš grad 50. put središte glazbe u Hrvatskoj”, rekla je u prigodnom obraćanju čakovečka gradonačelnica i uz ovogodišnjeg laureata, čestitala ocjenjivačkom sudu na odrađenom zahtjevnom poslu i Centru za kulturu na organizaciji.
Ova impozantna čakovečka manifestacija održava se u spomen na Josipa Štolcera Slavenskog, velikog skladatelja i glazbenog pedagoga koji je rođen upravo na današnji dan (11.5.) prije 127 godina u Čakovcu.
Osim Večeri laureata na kojoj su se uz Gordana Tudora predstavili, kao dio Papandopulo kvarteta, još i Nikola Fabijanić, Goran Jurković i Tomislav Žužak, međimurskoj publici Majski muzički memorijal ponudio je likovni postav i nastup akademskog slikara, likovnog pedagoga i glazbenika Bojana Miljančića, izvedbe Gorana Končara i Šimuna Matišića te studenata Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu.
(gč)