Međimurje Press
Društvo

Damir Novotny: „Ako bi danas pitali Nijemce hoće li vratiti marku, u velikoj većini bi rekli ne“

Novi TOPCAST TOP RADIJA donosi razgovor s ekonomskim analitičarem, Damirom Novotnyjem. Ulazak Hrvatske u eurozonu od početka godine jedna je od gorućih tema, uspoređuju se cijene u Hrvatskoj i drugim zemljama. Novotny je objasnio kako su koristi eura nedvojbeno puno veće i kako su i u Sloveniji i Njemačkoj kada su ušle u europodručje cijene rasle. „Međutim, ako bi danas pitali Nijemce hoće li vratiti marku, u velikoj većini bi rekli ne jer su ipak vidjeli da je to korisnije za njihovu ekonomiju koja je profitirala osobito u međunarodnoj razmjeni unutar Europske unije“, objasnio je analitičar.

Nakon jedne izjave analitičara Novotnyja, a vezane za aktualna događanja oko ulaska u eurozonu, oglasila se i Porezna uprava.

„Sve su to očekivane reakcije. Ovo je velika monetarna reforma. (…) Mi imamo tu povijest monetarnih zamjena tako da su sve ove reakcije zapravo bile očekivane. (…) Mislim da su Vlada i Narodna banka u tehničkom smislu to dobro odradile, ali u smislu komunikacije s javnosti to baš nije dobro odrađeno“, rekao je Novotny.

Jedan dio javnosti je, istaknuo je analitičar, a priori bio protiv eura i nije htio uopće vagati koristi i štete. Koristi su, objasnio je, nedvojbeno puno veće te je nastavio:

„To se pokazalo svim zemljama koje su prihvatile euro, a osobito Sloveniji koja je imala neusporedivo veći i snažniji šok nakon ulaska u europodručje 2007. godine kada su cijene naglo narasle. U Njemačkoj su, kada je prihvatila euro, cijene rasle i čak u jednom dijelu njihove javnosti je došlo do otpora i zahtijevalo se vraćanje na marku. Međutim, ako bi danas pitali Nijemce hoće li vratiti marku u velikoj većini bi rekli ne jer su ipak vidjeli da je to korisnije za njihovu ekonomiju koja je profitirala osobito u međunarodnoj razmjeni unutar Europske unije. Njihove su kompanije profitirale od ulaska u europodručje.(…)“

O najavama o zamrzavanju cijena, ekonomski analitičar je rekao:

„U tržišno orijentiranim ekonomijama Vlada se nema što miješati u tržišne cijene. To mora rješavati tržište. Vlada mora gledati na koji način povećati ponudu na tržištu, na koji način smanjiti opasnosti od rizika kartelizacije tržišta, dogovora oko cijena, monopolizacije tržišta. (…)“

O pitanju rješavanja rasta cijena, Novotny je istaknuo rješavanje poreznog opterećenja te nastavio:

„(…) Porezi na potrošnju u Hrvatskoj su izrazito visoki. Kada se usporedimo sa susjednim zemljama, Austrijom i Italijom, Hrvatska ima vrlo visoku stopu PDV-a, vrlo visoke trošarine, snižene stope koje uobičajeno u Europskoj uniji su na sve prehrambene proizvode pa i na hranu za kućne ljubimce snižene. (…) Kod nas je Vlada punktualno izabrala nekoliko artikala pa će je sniziti na pet posto“ te je nastavio: „Ograničiti cijenu šećera koji se najviše koristi za proizvodnju rakije i vina, Vlada bi upravo to trebala još više opteretiti porezima da ljudi manje konzumiraju šećer. (…)“

Analitičar je istaknuo da kao pomorska zemlja imamo neprirodno visoke cijene ribe i proizvoda iz mora te je nastavio:

„Hrvatska riba u Italiji jeftinija je nego u Hrvatskoj što je posljedica nekih tržišnih struktura koje su sklone kartelizaciji i održavanju visokih razina cijena  – pa makar morao tu ribu baciti nazad u more ja ju neću prodati ispod cijene. (…)“

Cijeli razgovor pogledajte u videu.

TOP RADIO

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja