Gong poziva Ministarstvo obrazovanja, znanosti i mladih da proces reforme strukovnog obrazovanja vodi transparentnije i obavijesti javnost o tome što su obrazovne institucije konkretno poduzele kako bi poboljšale kurikul za predmet Politika i gospodarstvo te kakav će biti status ovog predmeta od sljedeće školske godine.
Proces reformiranja strukovnog obrazovanja, jedno je od trenutno najvažnijih pitanja u području obrazovanja, trebao bi se voditi po načelima transparentnosti i otvorenost jer će se njezin ishod primjenjivati na dvije trećine srednjoškolaca u Hrvatskoj.
Gong obratio ministru Radovanu Fuchsu tražeći informacije o planiranoj reformi.
Posljednje javno objavljene informacije o reformi strukovnog obrazovanja su izvješće o provedenom Savjetovanju s javnošću o odluci o donošenju kurikula općeobrazovnih predmeta u srednjim strukovnim školama na razinama 4.1 i 4.2 iz kolovoza te Javni poziv za izbor kandidata za članove Radne skupine za doradu Nacrta prijedloga kurikula nastavnog predmeta Engleski jezik, Njemački jezik, Talijanski jezik, Španjolski jezik, Francuski jezik, Povijest te Politika i gospodarstvo za kvalifikacije u strukovnom obrazovanju na razini 4.2 iz srpnja.
U tom pozivu navedeno je da će kandidati biti obaviješteni o rezultatima najkasnije 30 dana od isteka roka za prijavu odnosno 30. rujna, a Nacrt prijedloga kurikuluma trebao je biti gotov 30 dana nakon imenovanja Radne skupine.
Međutim, do današnjeg dana nije nam poznat sastav članova radnih skupina ni jesu li skupine započele s radom. Javnosti stoga nije poznato u kojoj su fazi nacrti kurikula, kad će oni biti na javnom savjetovanju niti što učenici i učenice strukovnih škola mogu očekivati sljedeće školske godine.
Stoga Vas pozivamo da kao čelnici transparentnih i odgovornih institucija informirate javnost o tome je li završen proces poboljšanja kurikuluma, ostaje li općeobrazovni predmet Politika i gospodarstvo u svim strukovnim školama te koliko sati tjedno će učenici strukovnih škola imati ovaj predmet.
Gong je u više navrata jasno izrazio svoj stav da Politika i gospodarstvo mora ostati obavezni predmet u svim strukovnim školama jer je to jedan o malobrojnih prostora unutar kojeg učenici i učenici strukovnih škola mogu učiti o temama kao što su aktivno građanstvo, izbori, politički sustavi i slično.
Već smo ranije apelirali na Ministarstvo kao i na Agenciju za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih da se ova reforma obrazovanja mora temeljiti na promjeni načina i metoda učenja koje bi doprinijele boljim političkim znanjima učenika, umjesto da iz strukovnih škola ukloni Politiku i gospodarstvo kao obvezani predmet.
Iz dostupnih podataka o radnim skupinama zaduženim za doradu nacrta kurikula vidljivo je da se dorada kurikula odnosi samo na četverogodišnje programe.
Prema trenutnom nastavnom planu, Politika i gospodarstvo se u četverogodišnjim strukovnim školama provodi dva sata tjedno u četvrtom razredu, a u trogodišnjim školama dva sata tjedno u drugom razredu.
Učenici i učenice trogodišnjih programa u posebno su nepovoljnom položaju kad govorimo o mogućnostima stjecanja političke pismenosti što pokazuju i istraživanja iz kojih je jasno da je njihova razina znanja niža od učenika i učenica četverogodišnjih programa i gimnazija.
Gong podržava napore institucija za reformom i modernizacijom strukovnih škola, ali podsjećamo da obrazovni sustav, osim znanja i vještina za tržište rada, učenicima mora dati i znanja o državi i društvu u kojem oni planiraju raditi i živjeti.
Zato očekujemo odgovor Ministarstva obrazovanja, znanosti i mladih kako bismo detaljnije znali kako obrazovne institucije dalje planiraju reformu strukovnog obrazovanja.
Svjetlana Knežević