Međimurje Press
Kultura i obrazovanje

Održana 19. „Pesmarica naših mamica“

U  sportskoj dvorani Osnovne škole Ivanovec u nedjelju je održano 19. izdanje manifestacije „Pesmarica naših mamica“, smotre izvornog pjevanja starih međimurskih narodnih i sakralnih pjesama. Ova je jedinstvena manifestacija posvećena je izvođenju  starih međimurskih popevki, čime izvođači treće životne dobi  čuvaju tradiciju i bogatu kulturnu baštinu svoga rodnog kraja. Mnogi od njih pjesme su naučili još u djetinjstvu, od svojih roditelja i baka i djedova, te ih danas s ponosom prenose novim generacijama.

Manifestaciji  su podršku svojim dolaskom dali  gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, predsjednik HKUUMŽ-a Dejan Buvač, predsjednik Odbora za međimursku popevku pri  HKUUMŽ-a Ljudevit Bošćak, predsjednik Mjesnog odbora Ivanovec Stjepan Horvat, te brojna publika.

Predsjednik HKUUMŽ-a Dejan Buvač na samom je početku istaknuo  ponos zbog dugovječnosti i kvalitete međimurske kulturno-umjetničke scene, „Naša kulturno-umjetnička zajednica jedna je od najbrojnijih i najboljih u Hrvatskoj. UNESCO je prepoznao vrijednost naše popevke i uvrstio je na listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Ova smotra dokaz je da tu baštinu čuvamo s ljubavlju i predanošću. Pesmarica naših mamica isto je tako posebna po tome što ovdje slušamo neke popevke koje nisu toliko poznate širem auditoriju koje pjevaju osobe treće životne dobi. Čestitam svim izvođačima, organizatorima i sudionicima koji iz godine u godinu pokazuju snagu zajedništva i ljubav prema međimurskoj popevki.“, kazao je Buvač.

 „Pesmarica“ – spona prošlosti i sadašnjosti

Gradonačelnica Ljerka Cividini uz zahvalu za sve ove godine koliko traje naglasila je, otvorivši 19. Pesmaricu naših mamica, kako ona nije samo još jedan glazbeni događaj, nego i emotivna veza između generacija, „Ova je manifestacija spona između prošlosti i sadašnjosti, između naših baka i djedova i naših unuka. Gotovo svaka stara međimurska pjesma priča je o životu,u njoj se raduje, tuguje, plače i smije, što je čini zrcalom duše Međimurja. To je bogatstvo koje moramo čuvati i prenositi s ljubavlju i poštovanjem. ‘Pesmarica naših mamica’ podsjeća nas tko smo i odakle dolazimo, to je susret s našim korijenima.“ kazala je Cividini.

Na ovogodišnjoj smotri nastupilo je 18 izvođača koji su izveli  19  međimurskih popevki, poznatih i manje poznatih napjeva iz različitih dijelova Međimurja. Na pozornici su se redali solisti i vokalne skupine iz  Ivanovca, Sivice, Strahoninca, Gornjeg Kraljevca, Čakovca, Podturna, Nedelišća , Goričana, Novakovca, Žiškovca, Šandorovca, Goričana, Murskog Središća i Štefanca, a posebni gosti bili su članovi Mješovite vokalne skupine Međimurskog folklornog društva „Ivan Car“ iz Ljubljane.

Izvedbe je pomno pratila stručna komisija u sastavu mag. mus. Tomislav Cvrtilaemeritus dr. sc. Stjepan Hranjec i mag. art. Bojan Pogrmilović, dok su program vodili Nikolina i Davor Kodba. Organizator manifestacije bio je KUD Katruže Ivanovec, uz Zajednicu HKUD Međimurske županije kao suorganizatora, te potporu Hrvatskog sabora kulture i HDS-ZAMP-a. Pokrovitelji manifestacije su Grad Čakovec, Međimurska županija i Gradska zajednica kulture Grada Čakovca.

Na samom kraju, predsjednica KUD-a „Katruže“ Slavica Petković zahvalila je i izvođačima i svima koji su pridonijeli organizaciji te najavila jubilarno 20. izdanje Pesmarice naših mamica, koje će se održati iduće godine, ponovno u listopadu. „Vidimo se dogodine, uz još više pjesme, ponosa i ljubavi prema našem Međimurju“, poručila je Petković.

(gč)

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja
Decoration sticker
Decoration sticker
Decoration sticker