Međimurje Press
Kultura i obrazovanje

2. Japanski filmski festival održati od 21. do 23. rujna 2024.

U Kaptol Boutique Cinema u Zagrebu od 21. – 23. rujna održava se 2. Japanski film festival na kojem će hrvatska publika imati priliku premjerno pogledati osam recentnih japanskih filmskih ostvarenja. Stupove ovogodišnjeg bogatog filmskog programa čine dva dugometrana animea: Doraemon  – vjerojatno najpoznatiji anime i manga lik u Japanu i svijetu te Black Jack – lik karikaturista Osame Tezuke koji je popularizirao anime, a smatraju ga japanskim Walt Disneyjem koji mu je bio glavna inspiracija tijekom formativnih godina.

 

U Japanu ljudi svih dobi i društvenih slojeva čitaju mangu – japanske grafičke romane i stripove, dok je anime širok pojam za japansku animaciju, a često pretpostavlja animiranu adaptaciju postojeće manga serije. Glavna razlika između mange i animea je način na koji ih konzumirate – mangu čitate, a anime gledate. O japanskoj recentnoj kinematografiji već ste imali prilike ponešto naučiti lani, kada je u Zagrebu održan 1. Japanski filmski festival kao dio  projekta Japan Croatia Film Festival koji je započeo još 2021. godine s ciljem povezivanja Hrvatske i Japana kroz filmsko stvaralaštvo. Festival japanskog filma održat će se u rujnu u Zagrebu, a Festival hrvatskog filma u studenom u Tokiju. Festival je prepoznat kao iznimno kulturno događanje i dobio je nominalnu potporu japanskog veleposlanstva u Hrvatskoj kao i hrvatskog veleposlanstva u Japanu.

Ovogodišnji program Japanskog filmskog festivala, koji će se od 21. – 23. rujna održati u Kaptol Boutique Cinema u Zagrebu, domaćoj publici premijerno predstavlja 8 japanskih filmova, uključujući 5 dugometražnih i 3 kratkometražna filma. Među njima su čak tri animea –dva dugometražna i jedan kratkometražni koji su glavne su zvijezde 2. Japanskog filmskog festivala. Edouard Tripković Katayama, predsjednik Japan Croatia Society – organizatora festivala – ističe veliko zadovoljstvo što su vodeće japanske produkcije manga i anime filmova prepoznale ovaj festival kao kvalitetan događaj za predstavljanje svojih filmova na hrvatskom tržištu. Ljubitelji japanske animacije u Hrvatskoj biti će posebno dobro zbrinuti.

U jednoj od festivalskih uzdanica upoznajemo vjerojatno najpoznatiji anime i manga lik u Japanu i svijetu – Doraemona, robota mačka plave boje bez ušiju, koji iz džepa vadi sve moguće izume kako bi pomogao svojim prijateljima u savladavanju prepreka i izazova, a uz koji su stasale i utjecao je na oblikovanje generacija Japanaca. Na festivalskom programu je najnoviji 43. dugometražni film nacionalnog animea Doraemon izašao u ožujku ove godine.

U drugom anime filmu upoznajemo također vrlo popularni anime lik – Black Jack – doktora genija koji uvijek spašava stvari. Ipak, od samog lika ovdje je važniji njegov autor, legendarni karikaturist Osamu Tezuka koji je, kao autor mnogobrojnih anime likova, popularizirao anime i mangu. Uz to što ga zovu Bogom Mange i Ocem Anime, Tezuku smatraju japanskim Walt Disneyjem koji mu je bio glavna inspiracija tijekom formativnih godina. Predsjednik Japan Croatia Society, organiatora Japanskog filmoskog festivala, gospodin Edouard Katayama Tripković imao je priliku upoznati gospodina Tezuku dok je bio u Zagrebu kao član žiria zagrebačkog Animafesta

Treći anime – Čudovište očaja – kratkometražni je crtani film, osobito zanimljiv zato što ga je cijelog napravio jedan čovjek sam: priču, scenarij, režiju, crtež, fotografiju, animaciju, montažu, produkciju, sve je sam napravio Junya Kotani, jedino je glazbu naručio.

Iako je smjer u kojem se Japan film festival razvija, i  promocija anime filmova, na festivalskom programu publika će imati prilike pogledati i igrani film 189 kojim će otvoriti festival. Riječ je o socijalnoj drami iz 2021. godine, nazvanoj prema broju telefona otvorenog za prijavu obiteljskog nasilja kojeg je sve više u Japanu, zbog čega je država omogućila tu uslugu, ali ju uopće nisu promovirali pa nitko ne zna da postoji.

Također, na programu su dva dugometražna filma: obiteljski o bivšem fotografu koji nasljeđuje foto studio (Govorni foto studio, 2024.) te Amiko koji priča priču o japanskom mentalitetu sažetom u poznatoj poslovici „utuci čavao koji viri“ u kojem individualizam nije društveno prihvaćen, već se potiče unificiranost i uklapanje, ali djevojčicu  Amiko iskače…

Uz to, na programu su i dva kratkometražna filma. Film koji je izabran među prijavljenima na festival – Indeks sreće (9 min, 2024.) – govori o normalnom dečku koji je živio sasvim normalnim životom dok nije na neobičan način počeo uviđati koliko je tko sretan. Također, film Zaljubljenik cipela  (15 min, 2023.) kratka je priča o tome koliko je važno raditi ono što volimo.

Ove godine u Hrvatskoj i Japanu odvijaju se brojne aktivnosti kulturne razmjene. Japan Croatia Film Festival upoznat će posjetitelje s Hrvatskom, Japanom i obje zemlje kroz različite filmske žanrove, a bit će i prilika za upoznavanje filmske umjetnosti obiju zemalja, kao i za sklapanje novih poznanstava i prijateljstava. Ulaznice za festivalski program već su u prodaji i mogu se kupiti online putem web stranice japancroatia.org ili na mjestu događaja – u Kinu CineStar Kaptol Boutique (Nova Ves 17, Kaptol Centar).

PROGRAM

Subota, 21. rujna 2024.

Nedjelja, 22. rujna 2024.

Ponedjeljak, 23. rujna 2024.

Edouard Katayama Tripković エドワード 片山トゥリプコヴィッチ

JAPAN CROATIA SOCIETY 一般社団法人日本クロアチア協会

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja