Međimurje Press
Kultura i obrazovanje

Završen 49. Majski muzički memorijal, ovogodišnji laureat Krešimir Seletković!

U petak navečer u dvorani Centra za kulturu u Čakovcu, održana je završna večer 49. Majskog muzičkog memorijala „Josip Štolcer Slavenski“. Kao i svih godina dosad, uoči završnog koncerta dodijeljena je nagrada Grada Čakovca „Joisip Štolcer Slavenski“. Ovogodišnji laureat je skladatelj Krešimir Seletković iz Zagreba i to za djelo „Dystopia“.

Nagrada „Josip Štolcer Slavenski“, najveća je godišnja nagrada za klasičnu glazbu koja se dodjeljuje u Hrvatskoj, a naslijedila je Vjesnikovu nagradu za klasičnu glazbu. Od samih početaka najboljim domaćim skladateljima dodjeljuje su u Čakovcu i to na Majskom muzičkom memorijalu. Ova manifestacija nosi ime Čakovčanina Josipa Štolcera Slavenskog, koji je svojim radom obilježio klasičnu glazbu u prošlom stoljeću, a čija djela i dalje predstavljaju vrhunske dosege ne samo europske, već i svjetske glazbene umjetnosti.

Nagradu je dodijelila gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini koja je tom prigodom naglasila da „Memorijal“ neprekidno traje već gotovo pola stoljeća. „Malo je takvih manifestacija u našoj zemlji, a one najviše govore o ljudima i sredini u kojoj se održavaju. Čakovec i njegovi stanovnici izuzetno mnogo drže do statusa koji imaju, a to je grad kulture i umjetnosti. Stoga, zahvaljujem se organizatorima koji sve ove godine ulažu velike napore da ova manifestacija opstane“, rekla je gradonačelnica, podsjetivši da su ovu nagradu primili brojni eminentni nacionalni glazbeni umjetnici.

Kako stoji u obrazloženju Ocjenjivačkog suda, „Dystopia“ Krešimira Seletkovića izdvaja se suverenošću odgovora na samopostavljene izazove, skladnim mnogoglasjem semantičkih slojeva i suglasjem unutar-glazbenog i izvan-glazbenog sadržaja. Na površinskoj je razini riječ o koncertu za orkestar, pri čemu skladatelj ne izbjegava pozivanje na istovrsna djela ranijih autora – poglavito, premda ne i isključivo, Béle Bartóka i Witolda Lutosławskog. Djelo sigurno nije posljednji intermezzo unutar Seletkovićeva opusa i, u širem kontekstu, korpusa suvremene hrvatske glazbe; ona nije puki artefakt, pod kojim ćemo stajati plačući nad “boljom prošlošću”. Jer povijest, riječima samoga skladatelja, “omogućuje neograničenu nadgradnju u beskonačnom i nepromjenjivom protoku vremena”.

Seletković je rođen 1974. godine, diplomirao je kompoziciju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u razredu Davorina Kempfa. Polazio je ljetne tečajeve u Austriji, Poljskoj, Njemačkoj, Mađarskoj i Hrvatskoj. Zaposlen je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u zvanju redovitog profesora, gdje je od 2013. do 2019. obnašao dužnost prodekana za nastavu. Bio je urednik edicije Ars Croatica Hrvatskog društva skladatelja 2003. – 2012. te umjetnički ravnatelj Muzičkog bijenala Zagreb 2012. – 2018. godine. Dobitnik je Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu, nagrade Boris Papandopulo Hrvatskog društva skladatelja, nagrade za najbolju glazbu za dječju predstavu na 19. Susretu lutkara i lutkarskih kazališta u Osijeku. Laureat Majskog muzičkog memorijala prvi je put bio 2008. godine. Višestruki je dobitnik nagrade Porin. Godine 2019. odlikovan je odličjem Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića, a od 2020. je član suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Autor je šezdesetak orkestralnih, komornih, vokalnih i elektroničkih skladbi izvođenih diljem svijeta (Austrija, Italija, Rusija, Litva, Slovačka, Kanada, Kina i dr.).

Nakon uručenja nagrade, Zbor Hrvatske radio televizije uz pratnju Branimira Pustičkog na violončelu te ravnanje Tomislava Fačina, izveo je Seletkovićevo djelo „Pet stadija žalovanja“. Pored čakovečke gradonačelnice, večer laureata uveličala je i izaslanica ministrice kulture, dr.sc. Vesna Pascutini Juraga.

Inače, ovo je bio posljednji Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“ koji je osmislio i organizirao Ladislav Varga. Ovaj višegodišnji ravnatelj Centra za kulturu Čakovec te sadašnji voditelj glazbene djelatnosti u ovoj ustanovi, odlazi u mirovinu. Tom prilikom, gradonačelnica Cividini uručila mu je prigodni poklon uz riječi zahvale na svemu što je za Čakovec, glazbu i kulturu u gradu općenito učinio tijekom svog radnog vijeka.

 

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja