Poligon pozitive, interaktivno javno događanje s ciljem promjene percepcija prepreka s kojima se svakodnevno suočavaju osobe s invaliditetom, u organizaciji je Javne ustanove REDEA i Turističke zajednice Međimurske županije te Međimurske županije kao partnera projekta CE-Spaces4All, održano u subotu, 17. svibnja, u Čakovcu. Građani koji su se odazvali kroz jednostavne su i edukativne zadatke osjetili prepreke kroz koje prolaze njihovi sugrađani te učili kako ih zajedno ukloniti: U pozivnici za događanje pozvani su da dođu „podržati, upoznati i naučiti nešto novo“.
Ova je manifestacija na jednom mjestu okupila sve generacije osoba s invaliditetom, okupljene u šest udruga – DOSTI, Društvo multiple skleroze, Udruge slijepih, Udruge za autizam Pogled, Centra za ranu intervenciju u djetinjstvu Murid i Udruge za sindrom Down.
Iako čak 17 posto hrvatske populacije čine osobe s invaliditetom, ostatak populacije zna vrlo malo ili gotovo ništa o izazovima njihove svakodnevice, a što se projektom Space4All pokušava promijeniti. Udruge u kojima se okupljaju osobe s invaliditetom često su jedino mjesto gdje osjećaju da ih drugi razumiju i znaju s kojima se preprekama susreću, a cilj projekta je to promijeniti.
Posjetitelji događanja u subotu imali su se priliku iz prve ruke upoznati s radom ovih šest udruga.
Udruga za autizam Pogled iz Nedelišća radi s korisnicima s područja nekoliko županija, članovi Udruge su roditelji čija djeca onda koriste njihove usluge, trenutačno se radi o 120-ero djece. – Pružamo im podršku od najranijih dana, pratimo ih kroz vrtić i školovanje, ali i nakon toga za njih organiziramo druženja. Korisnici dolaze k nama u Nedelišće, gdje na raspolaganju imaju sportsko-rekreativne sadržaje, a, između ostaloga, imamo i naš band „Ritam pogleda“ koji često nastupa – kaže Kristina Novak, koordinatorica projekta i komunikacija Udruge Pogled. Ujedno poziva sve koji su zainteresirani za pridruživanje udruzi da im se jave. – Tu smo da pružimo podršku, dođite ako i sumnjate pa zajedno vidimo kako dalje – zaključuje.
Ivan Škec, predsjednik Društva multiple skleroze Međimurske županije, kaže da Društvo ima 112 članova koji sudjeluju u raznim radionicama. – Bilo bi dobro da ih imamo i više, ali manjka novaca za nove zaposlene – kaže i nada se da će se to promijeniti.
Udruga DOSTI brine o osobama s tjelesnim invaliditetom, organiziraju za njih poludnevni boravak kako bi se družili i što bolje pripremili za samostalan život, kaže predsjednica Udruge, Megi Kutnjak.
Na štandu Udruge slijepih posjetitelji su mogli dobiti besplatnu masažu jednoga od članova. Udruga naime, kako kaže predsjednica Marija Ciglar, ima svoj Salon za masažu u Ulici kralja Tomislava u Čakovcu, u kojoj rade dvoje članova, Marko i Paulina.
Udruga broj i 140 članova s područja Međimurske županije i radi na raznim projektima, od senzibilizacije javnosti za slijepe i slabovidne osobe do njihovog uključivanja u aktivnosti svakodnevnog života, između ostaloga i putem kreativnih radionica. – Članovi rade raznolike stvari, primjerice terarije koje ćemo uskoro prezentirati na Danima cvijeća i jagoda u Čakovcu, a redovne su i prigodne radionice za Božić, Sisvete, Uskrs…Našim članovima financiramo plivanje, teretanu, izlete…, ali odlaze i na kulturna događanja.
Centar za ranu intervenciju Murid radi s djecom s teškoćama u razvoju, trenutačno ih je stotinjak, nedavno su uselili u novoizgrađeni Centar u Pribislavcu, koji djeci nude različite, grupne i individualne programe.
Inače, kroz projekt CE-Spaces4 All Turistička zajednica Međimurske županije i Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA rade na pristupačnom turizmu, koji omogućuje osobama s invaliditetom samostalna putovanja, ali da bi se to ostvarilo potrebno je senzibilizirati svijest o njihovim potrebama, koja je još uvijek nedostatna, a s istim je ciljem organizirano i događanje u subotu, Poligon pozitive. – Projekt povezuje javna tijela, turistički sektor i osobe s invaliditetom kako bi se poboljšalo upravljanje za pristupačniji turizam. Partneri razvijaju digitalni alat za mapiranje prepreka u ruralnim regijama i daju im zajedničku strategiju i lokalne akcijske planove za bolju integraciju pitanja pristupačnosti u teritorijalno planiranje – kaže Rudi Grula, direktor TZMŽ.
Petra Murković