Međimurje Press
Korisni savjeti

Što trudnice moraju znati o ultrazvuku abdomena?

Tijekom trudnoće, ultrazvučni pregledi postaju neizostavan dio redovite zdravstvene skrbi. No za mnoge buduće majke, osobito one koje prvi put prolaze kroz ovo iskustvo, ultrazvuk abdomena može biti izvor pitanja i neizvjesnosti. Što sve može pokazati? Kada se radi? Je li siguran za bebu? U ovom članku donosimo sve što trudnice trebaju znati kako bi se osjećale informirano, smireno i spremno za svaki pregled.

Što je ultrazvuk abdomena i kako se koristi u trudnoći

Ultrazvuk abdomena koristi visokofrekventne zvučne valove kako bi prikazao unutarnje organe i strukture u tijelu. U kontekstu trudnoće, ovaj postupak omogućuje detaljan prikaz razvoja fetusa, položaja posteljice i količine plodne vode. U ranim tjednima, pregled se često radi transvaginalno, dok se u drugom i trećem tromjesečju koristi transabdominalni pristup, preko trbuha.

Pregled je potpuno siguran, što znači da je bezbolan i najvažnije da ne uključuje zračenje koje bi moglo našteti fetusu ili vama kao majci. Ovaj pregled će vam omogućiti da dođete do ključnih informacija o zdravlju vašeg djeteta. Kako bi znali da trudnoća prolazi u najboljem mogućem redu potrebno je napraviti ultrazvuk tri puta tijekom trudnoće i to u sljedećem periodu:

  • oko 12. tjedna radi potvrde trudnoće i određivanja termina poroda
  • između 18. i 22. tjedna za detaljan anatomski pregled djeteta
  • između 30. i 34. tjedna radi procjene rasta i položaja fetusa.

Po potrebi, mogu se dodati dodatni pregledi ali ovo su najčešći termini u kojima se većina trudnica poziva na ultrazvuk. Dodatni termini ugovaraju se u suradnji sa ginekologom koji će najbolje znati kada je potrebno doći na još koji pregled. Dodatni termini mogu uključivati i neke dodatne pretrage, jedna od njih je i color-doppler ultrazvuk koji služi za praćenje protoka krvi između majke i djeteta.

Savjeti za pripremu i što očekivati na pregledu

Iako je ultrazvuk rutinska pretraga, priprema može utjecati na kvalitetu slike. Dan prije pregleda savjetuje se izbjegavanje plinotvorne hrane (kupus, grah, gazirani sokovi), a ako liječnik to posebno naglasi, dobro je doći natašte. Trudnicama se preporučuje nositi udobnu odjeću te ih se savjetuje da se pripreme na kratko ležanje na leđima dok će doktor pomicati sondu po njihovom trbuhu.

Pregled traje do 30 minuta, a liječnik može zatražiti da zadržite dah kako bi dobio jasniji sliku i prikaz. Najvažnije je da se tijekom pregleda osjećate opušteno i da ne oklijevate postaviti pitanja. Svaka trudnoća je jedinstvena, stoga je osobni razgovor s ginekologom najbolji način da dobijete odgovore prilagođene upravo vama.

Ultrazvuk abdomena u trudnoći nije samo dijagnostički alat, on je prozor u svijet vašeg nerođenog djeteta. Pomaže liječnicima da pravovremeno prepoznaju moguće poteškoće, a vama daje priliku da doživite prve vizualne kontakte s vašom bebom. Uz malo pripreme i osnovno razumijevanje postupka, svaki ultrazvučni pregled može postati dragocjeno iskustvo koje gradi osjećaj sigurnosti i povezanosti tijekom cijele trudnoće.

Foto: Freepik

Lena Mayer

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja