Česta je zabluda da se pedijatrijska skrb odnosi isključivo na novorođenčad i malu djecu. Međutim, pedijatar je liječnik specijaliziran za praćenje zdravlja djece i adolescenata – sve do njihove 18. godine. Svaka faza odrastanja nosi jedinstvene izazove, pa je kontinuirana zdravstvena podrška izuzetno važna, naročito u osjetljivom razdoblju puberteta i adolescencije.
Zašto adolescenti trebaju pedijatra?
Tijekom adolescencije mladi prolaze kroz intenzivne hormonske, emocionalne i razvojne promjene. Ovo je često razdoblje kada se pojavljuju prvi simptomi anksioznosti, depresije, poremećaja prehrane ili problema u ponašanju. Redoviti pregledi i kontakt sa stručnjakom koji razumije sve aspekte rasta i razvoja mogu igrati ključnu ulogu u ranom prepoznavanju problema i pružanju pravovremene pomoći.
U praksi se često događa da adolescenti ostaju bez stalne pedijatrijske skrbi. Zbog sve većih potreba, kapaciteti zdravstvenog sustava u nekim dijelovima zemlje teško uspijevaju osigurati kontinuiranu pedijatrijsku zaštitu mladima nakon rane školske dobi. U takvim okolnostima, prostor za podršku nude privatne pedijatrijske poliklinike koje, zahvaljujući većoj fleksibilnosti, suvremenoj opremi i stručnim timovima, mogu pružiti sveobuhvatnu skrb mladima do 18. godine.
Holistički pristup zdravlju
U radu s adolescentima, kao posebno značajan ističe se holistički pristup liječenju. Kao takav bazira se na pristupanju zdravlju ne samo na temelju tjelesnih simptoma već uzima u obzir i emocionalne, psihološke i razvojne potrebe mladih. Pedijatri Poliklinike Salvea ističu kako upravo takvim pristupom rada, osim primarne liječničke pomoći, adolescentima uspijevaju pružiti i stručnu podršku nutricionista, psihologa i drugih specijalista koji zajedno rade na očuvanju fizičkog i mentalnog zdravlja koje je u osjetljivom periodu adolescencije od isključive važnosti.
Značaj pedijatrijske skrbi je mnogostruk, a kroz preventivne preglede, pedijatri mogu rano prepoznati potencijalne zdravstvene probleme, savjetovati o zdravim navikama i pomoći adolescentima da steknu pozitivan odnos prema svom zdravlju.
Koje usluge pedijatrijske poliklinike nude adolescentima?
Roditelji i tinejdžeri često nisu upoznati s tim koliki spektar usluga zapravo obuhvaća rad jedne pedijatrijske poliklinike. Osim liječenja akutnih i kroničnih bolesti, adolescentima su dostupne sljedeće usluge:
U sklopu redovite skrbi adolescentima su dostupne usluge poput:
- praćenja rasta i razvoja,
- hormonske i metaboličke dijagnostike,
- savjetovanja o prehrani i fizičkoj aktivnosti,
- podrške mentalnom zdravlju,
- edukacije o spolnom i reproduktivnom zdravlju,
- imunizacije i preventivni pregledi
Tinejdžeri često izbjegavaju liječnika – zašto ih ipak ne treba zanemariti
Adolescenti često izbjegavaju odlazak liječniku zbog osjećaja srama ili nelagode – osobito kada su u pitanju teme poput hormonskih promjena, emocija ili tijela. Također, roditelji ponekad misle da su im djeca “prestara” za pedijatra. No, upravo su pedijatri educirani da pruže povjerljivo, sigurno i razumijevajuće okruženje koje adolescentima često treba mnogo više kroz odrastanje. Svoje iskustvo o važnosti pedijatrijske skrbi za adolescente podijelila je dr. med., spec. pedijatrije Monika Aćimović
„Mladi adolescenti s kojima se susrećemo i njihovi roditelji često imaju osjećaj da su ‘između’ – nisu više djeca, ali nisu ni potpuno odrasli – pa nisu sigurni kome se obratiti. Pedijatri imaju znanje i senzibilitet za specifične potrebe mladih, a ključno je povjerenje koje gradimo s njima tijekom pregleda. Često su upravo te konzultacije prvi korak u prevenciji ozbiljnijih problema u kasnijem životu. U ovoj dobi, mladi trebaju prostor u kojem se osjećaju sigurno i prihvaćeno – bez straha od osude ili banaliziranja njihovih problema. Kada im pokažemo da ih slušamo i razumijemo, lakše im se otvoriti i spremni su sudjelovati u brizi za vlastito zdravlje. To je neprocjenjivo i dugoročno čini razliku“, ističe dr. med., spec. pedijatrije Monika Aćimović iz Poliklinike Salvea.
Zdrav početak – snažna budućnost
Redoviti pregledi u adolescentnoj dobi nisu samo alat za rješavanje postojećih zdravstvenih problema, već i ključ za izgradnju odgovornog odnosa prema zdravlju. Preventivna medicina u ovom razdoblju može spriječiti ozbiljnije komplikacije kasnije u životu. Informiranjem roditelja i mladih o dostupnim uslugama u pedijatrijskim poliklinikama, gradimo temelje za zdravije, sigurnije i samopouzdanije odrastanje.
Jelena Šupe