Međimurje Press
Zdravlje

Što stoji iza nestašice fiziološke otopine u Hrvatskoj?

Fiziološka otopina je sterilna mješavina vode i natrijeva klorida (0,9%), esencijalna u medicini i svakodnevnoj zdravstvenoj njezi. Koristi se za intravenoznu rehidraciju pacijenata, ispiranje rana, nosnih prolaza, kontaktnih leća te razrjeđivanje lijekova za injekcije. Zbog široke primjene, njezina nestašica može ozbiljno ugroziti funkcioniranje zdravstvenog sustava i dostupnost medicinske skrbi.

Fiziološka otopina važno je sredstvo za sve roditelje, budući da se ona koristi kod ispiranja nosa male djece, a pogotovo u ovo zimska vremena kada djeca često budu prehlađena i znaju otežano disati. Fiziološka otopina služi i za ispiranje rane ali i mnoge druge stvari koje novim roditeljima olakšavaju život.

Nestašica fiziološke otopine u Hrvatskoj i svijetu

U posljednjim mjesecima, fiziološka otopina postala je teško dostupna u ljekarnama diljem Hrvatske. Mnoge zdravstvene ustanove prijavljuju smanjene isporuke, što posebno ljekarne i maloprodajni sektori. Važno je naglasiti kako zasada bolnice i sve javne ustanove imaju dostatne količine fiziološke otopine i ne postoje značajniji problemi u Hrvatskom javnom zdravstvenom sustavu. Ali ako želite u ljekarni doći do fiziološke otopine stvari postaju kompleksnije, budući da tamo fiziološke otopine nećete pronaći. Trenutno se pacijentima i medicinskim djelatnicima preporuča praćenje dostupnosti kroz online trgovine i specijalizirane medicinske platforme.

Trenutno stanje i buduće prognoze

Glavni razlog nestašice dolazi izvan granica Hrvatske. U rujnu 2024. godine, uragan Helene pogodio je Sjevernu Karolinu u SAD-u, uzrokujući poplave i oštećenja tvornice Baxter International, jednog od vodećih globalnih proizvođača intravenoznih otopina, uključujući fiziološku otopinu.

Ova tvornica opskrbljuje više od 60% američkog tržišta, a zastoj u proizvodnji ubrzo je pogodio i Europu, uključujući Hrvatsku. Slična nestašica dogodila za vrijeme COVID krize kada je teška dostupnost za čipovima iz Kine uvelike podigla cijene računalne opreme i usporedila isporuke automobila.

Nakon uragana SAD je krenuo u nabavku fiziološke otopine po svijetu i zapravo je SAD krivac za trenutnu nestašicu. Čak i Australija prijavljuje probleme zbog sezone gripe, a njihovo se zdravstveni sektor očitova kako je povećana potražnja zbog sezone gripe i drugih respiratornih infekcija, uz globalne probleme u proizvodnji, dovela je do kašnjenja isporuka i ograničene dostupnosti.

Prema dostupnim informacijama, Baxter International planira postupno obnoviti proizvodnju u pogođenoj tvornici. Međutim, potpuni povratak na prethodne kapacitete mogao bi potrajati, što znači da bi nestašica fiziološke otopine mogla potrajati sve do kraja 2025. godine.

Zdravstvene ustanove i vlade rade na pronalaženju alternativnih izvora i povećanju domaće proizvodnje kako bi ublažile posljedice nestašice. U međuvremenu, apelira se na racionalno korištenje dostupnih zaliha i oslanjanje na druge intravenozne tekućine kad god je to moguće.

Stanislaw Nowak

 

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja