Međimurje Press
Političke stranke

Stranke “Fokus” i “Pametno” predstavile kalkulator javnog duga i prijedlog za 15,5 miijardi kuna proračunskih ušteda

Kako će se potezi Vlade tijekom krize odraziti na visinu javnog duga, građani od sada na jednostavan način mogu provjeriti putem kalkulatora javnog duga. Riječ je o alatu kojeg su kao prvi zajednički projekt u ponedjeljak predstavile stranke „Fokus“ i „Pametno“, kako bi analizirale i predložile korekcije najavljenih mjera Vlade, a u javnu raspravu uključile i građane.

Prema riječima predsjednika stranke Fokus Davora Nađija, javni dug se često doživljava kao imaginaran pojam. „Kada građanima kažete javni dug, to ne doživljavaju previše osobno. No, kad im kažete da je s novim zaduženjem dug toliko velik da je svako kućanstvo ove godine moglo kupiti novi automobil Audi A3, 116 Playstation konzola ili da smo mogli izgraditi 169 Peljeških mostova, onda se treba zamisliti. Nije svejedno koliko javni dug iznosi po stanovniku i može li biti manji od onog što trenutno predlaže Vlada. Postoji način da ga spustimo i za desetak tisuća kuna po stanovniku pa smo upravo zbog toga izradili kalkulator.“, pojasnio je Nađi

Kako je pak naglasila predsjednica stranke „Pametno“ Marijana Puljak, javni dug Hrvatske u 2020. iznosi gotovo 306 milijardi kuna, odnosno nešto više od 75 tisuća kuna po stanovniku. No, mjere za pomoć gospodarstvu povećavaju potrebu financiranja države, a taj će iznos od negdje biti potrebno namiriti pa razina javnog duga raste. „Ovaj jednostavan alat pruža uvid u sve posljedice Vladinih odluka na kretanje javnog duga. Kalkulator omogućava različite kombinacije parametara, poput pada BDP-a, pada proračunskih prihoda, visine poticajnih mjera ili ušteda na rashodovnoj strani proračuna. Na taj način svaki građanin može testirati predložene mjere, ali i vlastite ideje o tome što bi trebalo mijenjati“, rekla je Puljak.

Podsjetila je da je ukupnu vrijednost svih mjera ministar financija Zdravko Marić procijenio na oko 70 milijardi kuna. „Ključno je koliko će od tog iznosa biti osigurano kroz novo zaduženje, a koliko od preraspodjele na rashodovnoj strani proračuna. Što više od tog iznosa bude pokriveno smanjenjem troškova na rashodovnoj strani proračuna, za toliko će manje rasti javni dug“, rekla je Puljak.

Upravo iz tog razloga „Pametno“ i „Fokus“ smatraju da su dosadašnje uštede Vlade u iznosu od 2,1 milijarde kuna premale te predlažu odlučnu racionalizaciju rashodovne strane proračuna za preostali dio godine, koja bi donijela čak 15,5 milijardi kuna ušteda.

Smanjenjem broja zaposlenih i plaća moguće je uštedjeti 2 milijarde kuna. U segmentu materijalnih rashoda uštedjeti se može čak 4,5 milijardi kuna, dok bi se rezovima subvencija i pomoći uštedjelo 3,4 milijarde kuna. Osim toga, 3,6 milijardi kuna moguće je, bez diranja redovnih mirovina, uštedjeti u stavci koja se odnosi na pomoć građanima, dok je kroz ostale rashode i nabavu nefinancijske imovine moguće uštedjeti još 2 milijarde.“, kazao je Davor Nađi, zaključujući da bi se navedenim uštedama znatno usporio rast javnog duga te izbjegao pad kreditnog rejtinga i rast kamatnih stopa.

Kalkulator javnog duga dostupan je ovdje.

Za sve daljnje informacije slobodno nam se obratite.

Kontakt za medije:

Nives Polovina Barun

+385 99 4712 244

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja