Nakon uvodne riječi ravnatelja Međimurske prirode, Siniše Goluba, profesor Stjepan Krčmar iz Osijeka predstavio je rezultate istraživanje obada na terenima Međimurske županije. Determinirao je na lokalitetima uz rijeku Muru dvadeset i jednu vrstu te jednu podvrstu obada. O tome što kriju međimurski tršćaci govorio je ornitolog Boris Božić i ovlašteni prstenovač ptica. Naglasio je kako tršćaci nažalost nestaju, kako kod nas tako i diljem Europe. U Međimurskoj županiji još ih srećom ima, a TOP 3 tršćaka Međimurja jesu tršćak na akumulaciji Dubrava, tršćak na Varaždinskom jezeru i tršćaci u Podturnu.
Djelatnici Međimurske prirode Sara Srša, urbana šumarka i čuvari prirode Velimir Bašek i Antonio Krušelj, predstavili su dio provedenih monitoringa i drugih aktivnosti provedenih tijekom godine na terenu. O pravoj maloj vojsci volontera govorila je Monika Cindrić, te su prisutni volonteri primili i prigodne poklone povodom obilježavanja Međunarodnog dana volontera (5. prosinca).
Ove godine obilježava se 20-ta godišnjica proglašenja Spomenika prirode Bedekovićeve graba (2002. – 2022.). Zahvala za taj čin upućena je svim pojedincima i institucijama koji su prije djelovanja Međimurske prirode prepoznali vrijednost područja te svima koji i danas rade na poboljšanju stanja. Lista zaslužnih pojedinaca je poveća, a posebno su istaknuti: Željka Kadi, Melanija Posavec, Jelena Pavlic, Barbara Markač Despinić, Sandra Golubić, Hrvoje Stunković, Franjo Perović, Martina Šašić Kljajo i Sonja Karloglan Todorović. O današnjem stanju Bedekovićevih graba govorila je Mihaela Mesarić, naglašavajući potrebu ulaganja mnogo napora za očuvanjem ovog značajnog staništa leptira plavaca kako bi se ono očuvalo i kako bi buduće generacije mogle uživati u njegovoj bioraznolikosti.
Upravo je mladima dan poseban značaj. Mila Pavlic i Gita Radiković proglašene su ambasadoricama Bedekovićevih graba zbog strasti prema očuvanju prirodne zavičajne baštine i to upravo Bedekovićevih graba. Mila Pavlic ima 10 godina i učenica je 4. razreda OŠ Ivana Gorana Kovačića Sv. Juraj na Bregu. Gita Radiković je godinu dana starija i učenica je OŠ Petar Zrinski u Šenkovcu. Upoznale su se upravo na Bedekovićevim grabama gdje mobitelom fotografiraju leptire. Tako je i nastala njihova autorska izložba Matulova mater. Prvi put je predstavljena u Knjižnici Nikola Zrinski u Čakovcu, a sada su je mogli razgledati i sudionici programa Slavna četvorka u Murskom Središću. Mila je osmislila i slagalice od papira sa svim fazama životnog ciklusa leptira plavca, a u izradi postava izložbe pomogao joj je bratić Lovro Kadi. Zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec uručio je Giti i Mili priznanja te ih proglasio ambasadoricama Bedekovićevih graba.
Vrhunac programa uslijedio je premijerom dokumentarnog filma Dobri hrast koji govori o uslugama ekosustava. Autori filma su Siniša Golub koji potpisuje ideju, režiju, sinopsis, a također je i narator u filmu, a Ivica Hozmec je snimatelj i montažer. U filmu se između ostalog kao glavni sugovornici i glumci pojavljuju Josip Ceilinger i Silvija Kolar–Fodor.
Završnica s tombolom, u kojoj su podijeljeno desetak kućica za ptice i prigodne pamučne majice, donijela je mnogo radosti i iščekivanja tko će postati sretni dobitnik. Dodatne nagrade za tombolu, hranilice za ptice, osigurao je Dražen Mesarić iz Šenkovca. Primio je zahvalnicu za nesebično sudjelovanju u projektu „111 duplji‟ koji Međimurska priroda organizira s ciljem podizanja svijesti lokalnog stanovništva o važnosti ptica dupljašica i njihovoj ulozi u bioraznolikosti te važnosti izrade i postavljanja kućica za ptice. Međimurska priroda zahvaljuje CZK Rudar na suorganizaciji programa, te svim prezenterima i posjetiteljima programa Slavna četvorka.
Roberta Radović