Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine je u petak 10. siječnja 2025. godine na svojim mrežnim stranicama objavilo Javni poziv za dostavu prijedloga zainteresiranih jedinica lokalne samouprave na potpomognutim područjima za sudjelovanje u Programu stambenog zbrinjavanja mladih osoba i mladih obitelji.
Objavom Javnog poziva započela je procedura provedbe Programa stambenog zbrinjavanja mladih obitelji na potpomognutim područjima kojeg je Vlada RH donijela krajem 2024. godine.
Javnim pozivom pozivaju se zainteresirane općine i gradovi čiji se dijelovi teritorija nalaze na potpomognutim područjima da dostave prijedloge za sudjelovanje u Programu stambenog zbrinjavanja mladih obitelji na potpomognutim područjima. Krajnji rok provedbe programa je do kraja 2029. godine. U njemu općine i gradovi sudjeluju kao partneri te ulažu građevinsko zemljište s ili bez zgrada u svojem vlasništvu radi izgradnje, odnosno obnove (rekonstrukcije) zgrada čiji će korisnici biti mlade osobe do navršenih 45 godina života ili mlade obitelji.
Svrha provedbe i realizacije ovog programa stambenog zbrinjavanja jest omogućiti mladima dostupnost priuštivog stanovanja što je ujedno jedan od osnovnih ciljeva prvog strateškog dokumenta – Nacionalnog plana stambene politike do 2030. godine koji je izgrađen i do 30. siječnja 2025. godine otvoren javnosti putem javnog savjetovanja.
Zainteresirane općine i gradovi koji su se voljni uključiti u ovaj Program moraju dostaviti pismo namjere, te potvrdu da je prijavitelj, općina ili grad, razvrstana u potpomognuta područja. U svojem prijedlogu, jedinica lokalne samouprave dužna je dokazati potrebu za stambenim zbrinjavanjem mladih na svome području, primjerice provedenom anketom o interesu mladih za stambenim zbrinjavanjem, listom prvenstva, upita mladih za stambenim zbrinjavanjem i sl. te priložiti dokaz o vlasništvu čestica na kojoj se nalaze nekretnine na kojima će se graditi, odnosno obnavljati postojeća infrastruktura.
Uz prijavu potrebno je i predložiti jedan od četiri modela provedbe:
- Popravak, sanacija, obnova ili rekonstrukcija obiteljskih kuća u državnom vlasništvu.
- Izgradnja zamjenskih ili novih obiteljskih kuća u državnom vlasništvu.
- Popravak, sanacija, obnova ili prenamjena višestambenih zgrada u državnom vlasništvu.
- Izgradnja novih višestambenih zgrada u državnom vlasništvu.
Nakon završetka roka za prijavu prijedloga i odabira prijavitelja, Ministarstvo će s odabranim općinama i gradovima sklopiti Sporazum o međuresornoj suradnji kojim će definirati sva prava i obaveze partnera u provedbi Programa.
Jedinice lokalne samouprave se pak obvezuju osloboditi investitora (državu) plaćanja komunalnog doprinosa pri izdavanju građevinske dozvole, a po završetku radova i ishođenja uporabne dozvole. Novim zgradama upravljat će Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u ime Republike Hrvatske te s korisnicima odabranima temeljem odluka koje donose općine i gradovi, sklopiti ugovore o najmu prema Zakonu o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima.
Općine i gradovi Ministarstvu se mogu javiti u roku od 45 dana od dana objave poziva, odnosno do 25. veljače 2025. godine.
Prijedlozi se sa svom potrebnom dokumentacijom šalju preporučeno na adresu: Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva ili državne imovine, Slavonska avenija 4, 10000 Zagreb, s napomenom „Za javni poziv – Program izgradnje i obnove stambenih jedinica u državnom vlasništvu na potpomognutim područjima Republike Hrvatske”.
Financijska sredstva za provedbu programa osigurana u okviru PKK 2021.- 2027., u iznosu od 40 milijuna eura (85%) dok će sredstva doprinosa Republike Hrvatske (15%) u iznosu od 6 milijuna eura biti osigurana u Državnom proračunu.
Više o Javnom pozivu za provedbu Programa stambenog zbrinjavanja mladih obitelji na potpomognutim područjima dostupno je OVDJE.