U Uredu gradonačelnice održana je konferencija za novinare pod nazivom „ Četiri godine mandata“, na kojoj je gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini prezentirala realizaciju planiranih i ostvarenih projekata u minule četiri godine, uz skori završetak njezina aktualnog mandata
„Željela sam na jednom mjestu pobrojati sve ono što se za mog mandata događalo i radilo na području Grada Čakovca, jer skupljajući podatke i prisjećajući se svega što je učinjeno u od 4. lipnja 2021., kad sam preuzela upravljanje Čakovcem, uvidjela sam ogroman put koji smo zajedno prošli, od mene, predsjednika Vijeća i gradskih vijećnika, zaposlenika Gradske uprave te vas novinara i naravno svih građanki i građana Čakovca.“, kazala je tom prigodom gradonačelnica Cividini.
„Čakovec danas nije isti grad kao što je bio prije četiri godine, već je, uvjerena sam, puno bolji. Za razliku od grada koji sam preuzela na početku mandata, Čakovec je danas bogatiji za kilometre uređenih prometnica, nove vrtiće, uređene Društvene domove, bogatiji javni život, sređene financije te najvažnije perspektivu za daljnji razvoj.“, rekla je Cividini.
„Grad nije na vrijeme plaćao račune i kasnilo se u prosjeku tri mjeseca. Dospjele obveze iznosile su 635.311,30 eura, a bivša se vlast kratkoročno zadužila za likvidnost, uz to, postojao je i dug prema pozajmici države iz 2020. godine. Te obveze iznosile su 1.171.195,62 eura. Zatekla sam grad u kojem se provodio jedan projekt (gradnja otvorenih bazena sa svim manjkavostima u dokumentaciji i izvedbi, financirana dugoročnim kreditom). Za prijave na fondove odnosno početak izvedbe bio je spreman samo jedan projekt (Vatrogasni dom u Savskoj Vesi). Dakle, zatečeno stanje i perspektiva bile su takve da je bilo potrebno brzo i kvalitetno djelovanje.“ kazala je između ostalog.
Prema riječima gradonačelnice Cividini, Čakovec je danas Grad u kojem se radi i gradi, i više nije nepouzdani partner dobavljačima, jer svi računi plaćaju se u valuti. Također nema potrebe za zaduživanjem za tekuću likvidnost, a krediti se uzimaju isključivo za investicije koje su nužno potrebne, a ne mogu se u ovom trenutku prijavljivati na fondove. Velik dio onoga što što se radi, sufinancirano je državnim i europskim sredstvima. Tako je ovom trenutku u provedbi 18 takvih projekata, a za njih 14 u uskoro se očekuje otvaranje europskih natječaja. Svim udrugama, kojih je oko 380 ugovorna sredstva se isplaćuju na vrijeme, vodeći računa da im provedba projekata ne dolazi u pitanje.
„Racionalno i održivo poslovanje podrazumijeva da se prema javnom novcu odgovorno odnosi, vodeći računa da se troši za stvari koje trebaju gradu i njegovim stanovnicima, odnosno u investicije se više ne ulazi ako nemamo u potpunosti zatvorenu financijsku konstrukciju, vodeći računa o budućem funkcioniranju gradske blagajne.“, istaknula je Cividini
Čakovec, iako je među najrazvijenijim gradovima u Hrvatskoj, ne može sve financirati sam, već se mora osloniti na vanjske fondove. Za razliku od prethodnog razdoblja, kad su se državnim i europskim novcem financirali uglavnom tzv. „soft“ projekti, danas za većinu ovoga što se gradi koriste i nacionalni i EU fondovi. „Više nismo otok, zatvoren u sebe, već uspješno surađujemo i s Međimurskom županijom te ostalim međimurskim jedinicama lokalne samouprave. Zajedno radimo na stvarima koje se tiču Čakovčana, ali i svih Međimuraca.“, istaknula je gradonačelnica. Uz promišljanja i odluke koje se tiču razvoja grada, dodala je, uključuju i konzultiraju strukovna udruženja ali i građane, nastojeći da konačni rezultat bude što bolji i kvalitetniji. Iako je to možda danas nezahvalno, riječ struke je važna kod svih odluka i investicija, a promjenama načina rada i ustroja Gradske uprave podignuta je brzina, kvaliteta i otvorenost Gradske uprave.
U dvije godine preokrenuti višegodišnji trendovi
Put od financijskog minusa do plusa, u Gradu je prijeđen u dvije i pol godine. Tako je prošla proračunska godinu završena s pozitivnim rezultatom od 1.771.433,53 eura, a ako izuzmemo 2023. godinu, posljednja pozitivna proračunska čakovečka godina bila je daleka 2008. Zahvaljujući pozitivnom poslovanju, mogu se planirati investicije za nekoliko proračunskih godina unaprijed, investirati u vlastitu imovinu, od uređenja dječjih igrališta, preko ulaganja u urbanu opremu, do opremanja dječjih vrtića. U okviru mogućnosti, sklopljeni su kolektivni ugovori i podignute plaće zaposlenicima u gradskim ustanovama, od onih predškolskih do Knjižnice i Centra za kulturu. Komunalna naknada i komunalni doprinos, unatoč inflaciji, isti su kao i 2021. godine. Nije ni povećan postotak Poreza na dohodak, te najvažnije, nije ukinuto niti jedno stečeno pravo koje su građani mogli koristiti.
Nova raskrižja i ceste za sigurniji promet
Zbog godina neulaganja, ali i povećanja broja vozila na cestama, prometna infrastruktura na gradskom području bila je u lošem stanju. Osim obnove dotrajalih prometnica, bilo je potrebno podići sigurnost svih sudionika u prometu, ali i planirati i otvarati nove prometne pravce. Takvo stanje zatečeno je praktički cijelom gradskom području, neovisno radi li se o samom Čakovcu ili mjesnim odborima. „Unatoč tome, dobili smo kilometre obnovljenih i izgrađenih prometnica. Riješili smo križanje sa sjevernom zaobilaznicom, gdje je nečijim previdom ispušten pješački prijelaz. Uz cijelu Ulicu Ivana Gorana Kovačića, do ulaska u Mihovljan, izgrađena je pješačko biciklistička staza. U Mihovljanu, koji je što se investicija u prometnu infrastrukturu bio u drugom planu, još traje investicijski ciklus u izgradnju prometnica. Prvomajska je obnovljena u cijeloj dužini, a slično je i u Ivanovcu, gdje se obnavlja kolnik i grade pješačko-biciklističke staze u ulicama Gornji Vidovec i Čakovečka. Čakovec i Novo Selo Rok povezani su sigurnijom prometnicom uz koju je cijelom dužinom izgrađena biciklistička staza. Kako bi povećali protočnost, ali i sigurnost prometa u samom Čakovcu, izgradili smo tri kružna raskrižja. Prvo u Preloškoj ulici, na skretanju prema Jugu i 2. osnovnoj školi, drugo u istočnom dijelu grada, gdje je uz novo raskrižje obnovljen i podvožnjak te treće, najnovije, u središtu grada gdje prolazi velik broj vozila i pješaka. U Čakovcu je izgrađena i nova prometnica, Ulica 34. inženjerijske bojne, koja spaja ulice Stjepana Radića i bana Jelačića te je prilično rasteretila promet u tom dijelu grada. Za nabrajanje manjih investicija u prometnice, bilo da se radi o rekonstrukcijama dijelova kolnika, novim pješačkim prijelazima ili uređenju pješačkih staza i parkirališta u stambenim četvrtima nemamo dovoljno vremena, no željela bih istaknuti da u suradnji s policijom postavljamo kućišta za nadzorne kamere te usporivače prometa, kako bi podigli sigurnost, kako pješaka, tako i svih ostalih sudionika u prometu.“, kazala je Cividini.
Nove škole, vrtići, domovi
U minule tri godine u Čakovcu su znatno povećani kapaciteti u predškolskim ustanovama. U javni sustav ušao je novi vrtić „Leptirić“ u Slemenicama s po jednom jasličkom i vrtićkom skupinom, dograđeni su matični objekti „Cvrčka“ i „Cipelice“, svaki sa po dvije nove skupine.
S početkom Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, pokrenut je i investicijski ciklus o obnavljanje gradskih škola. Cilj mu je jednosmjenska nastava u svim školama. „Nakon godina govorenja, krenuli smo u pripremu izgradnje nove škole u sjevernom dijelu grada. Nova će škola biti kapaciteta 450 učenika, imat će dvodijelnu sportsku dvoranu te građena za rad u jednoj smjeni. Njenom gradnjom oslobodit će se I. osnovna škola u kojoj će se također provoditi cjelodnevna nastava. Za novu školu otkupili smo zemljište, dobili sve dopusnice, izradili projektnu dokumentaciju te izdali građevinsku dozvolu. Suglasnost smo dobili i za dogradnju 2. osnovne škole Čakovec, gdje će se graditi šest novih učionica, te također omogućiti odvijanje cjelodnevne nastave. Školska sportska dvorana i dodatne učionice dogradit će se i u Osnovnoj školi Kuršanec, a sve te investicije u najvećem dijelu financirat će se europskim novcem. Krajem ove godine učenicima vrata otvara Regionalni edukacijsko-rehabilitacijski centar Čakovec u kojem će nove, primjerene prostore dobiti Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec. Prostori koje sada koriste pripojit će se III. osnovnoj školi, koja će također imati uvjete za rad u jednoj smjeni. Daleko smo odmakli i u planiranju dogradnje Područne škole u Novom Selu Rok, kao i rekonstrukcije i dogradnje Umjetničke škole „Miroslava Magdalenića“ Čakovec.“, istaknula je Cividini. Obnovljeni su i mnogi domovi kulture po mjesnim odborima, dograđena vatrogasna spremišta, kao i sportska borilišta u gradu i po naseljima u sastavu Grada.
Na konferenciji je istaknuto kako od ovog financijskog razdoblja Europske unije, Grad Čakovec ima mogućnost korištenja sredstava iz ITU mehanizma Europske unije. On je namijenjen gradovima, urbanim središtima kako bi financirali projekte od interesa za svoj razvoj, ali i razvoj okolnih područja. Tako je Gradu Čakovcu na raspolaganju 18 milijuna eura europskih sredstava, preko čega se planira urediti okoliš gradskih bazena, gdje će se izgraditi tzv. Sportski trg s amfiteatrom, igralištima i vježbalištima te šetnicom, rekonstrukcija Trga Republike, a preko ITU mehanizma uredit će se i prometnica te pješačko-biciklistička staza od Savske Vesi do Totovca. Zahvaljujući suradnji s Međimurskom županijom u REDEA-i će niknuti inspiracijski centar kreativnosti. Također, ovaj mehanizam omogućit će i investicije u okolnim općinama, koje također imaju projekte usmjerene poboljšanju kvalitete života svih nas. Zajedno s predstavnicima vijeća mjesnih odbora koji su u administrativnom području Čakovca, u ove se četiri godine nastojalo provoditi investicije kojima bi se obnovila i izgradila potreba javna infrastruktura u tim naseljima.
Uređuje se središte Čakovca
Trebalo su dvije godine kako bi se izradili planovi i krenulo s uređenjem središta Čakovca. Obnovljena su pročelja u Ulici kralja Tomislava 1, zgrada u Ulici kralja Tomislava 27, gdje se nalaze prostori Udruge slijepih, pročelje Pučkog otvorenog učilišta, dio pročelja Zgrade Crvenog križa. Sve je spremno i za uređenje zgrade u Kralja Tomislava 2, a energetski se obnavlja i Centar za kulturu Čakovec. Neke fasade obnovili su i privatni investitori, koristeći sredstva spomeničke rente. Ovih dana otvorit će se novouređeni park i šetnica ispred Doma za starije i nemoćne osobe, a u tijeku su i radovi na rekonstrukciji Uske ulice. Dobivena su sredstva za izradu projektne dokumentacije za obnovu Doma sindikata u Čakovcu te nakon što Grad uđe u posjed ove povijesne građevine u njemu se namjerava urediti prostor za izložbe, predavanja, koncerte i susrete.
Nove zelene površine i rasvjeta za veću sigurnost
U ove četiri godine Čakovec je bogatiji za 1.300 novih stabala čime su stvorene zelene oaze te će budućim generacijama u nasljeđe biti ostavljen zeleniji grad. Završen je i projekt Eko bridge, kojim se uspjelo djelomično izmijeniti, te u Perivoju Zrinskih zasaditi novo zelenilo. Nova šetnica uređena je u Štefancu, a također se ulaže u obnovu i izgradnju dječjih igrališta, kojih je 60 na području grada, a uskoro i dva nova. Jedno će biti u parku Martane, a drugo ispred Doma za starije i nemoćne osobe. Osim što se ulagalo u obnovu i rekonstrukciju prometne infrastrukture, sigurnost prometa nastojalo se poboljšati i postavljanjem novih rasvjetnih tijela. Bilo je i još uvijek postoje dijelovi grada sa slabom ili nikakvom rasvjetom, a u protekle četiri godine, mnoga od njih su osvijetljena, postavljanjem novih ili dopunom postojećih rasvjetnih tijela.
Od ovog mandata svaka rekonstrukcija ili izgradnja ulice u naseljenom području, vezana je i uz obnovu javne rasvjete. Ovih gotovo pola milijuna eura uloženih u obnovu zaokružit će nedavno potpisani ugovor o izgradnju rasvjete na nadvožnjaku prema Nedelišću.
Novim prostornim planovima do reda u prostoru
Razvoj grada i potrebe građana i gospodarstva, traže stabilne i poznate propise. Upravo zato se krenulo u promjenu načina na koji se mijenja prostorno-planska dokumentacija. To su dugotrajni procesi, no započeto je sa VII. Izmjenama i dopunama Generalnog urbanističkog plana Grada Čakovca. Također, vodeći se potrebama razvoja grada te potrebama razvoja javne infrastrukture, s donošenjem urbanističkih planova uređenja. Tako je usvojen UPU za Novo Selo Rok, Vojne vrtove Sjever, Globetke istok, prostori Vojarne. U postupku izrade je Urbanistički plan Globetke Istok, izmjena i dopuna UPU-a Mačkovec, UPU matice Hrvatske. U procesu je transformacija Prostornog plana uređenja Čakovca koji će omogućiti prelazak iz analognog, papirnatog načina rada, u digitalni oblik. To će ubrzati i povećati kvalitetu rada vezanog uz ovaj temeljni planski dokument svakog grada te svima omogućiti jednostavni uvid gdje se i što može graditi.
Ulaganja u civilno društvo
Čakovec je uvijek bio grad bogatog i razvijenog društvenog i javnog života, s građanima koji se rado uključuju i sudjeluju u javnom životu. Srećom, niti zatvaranje tijekom pandemije nije ostavilo većeg traga na radu i raznolikosti civilnog društva, no udruge su do 2021. godine osjećale posljedice nesređene financijske situacije u gradskoj blagajni. „To smo stabilizirali, ugovore o sufinanciranju poštujemo i isplaćujemo novac na vrijeme. U ove četiri godine udvostručili smo iznose koje izdvajamo za udruge, uveli smo sufinanciranje novih programa, digitalizirali proces prijavljivanja i ocjenjivanje, osmislili i proveli potpuno nove javne pozive. Tijekom godine provodimo ih sedam – za kulturu, tradicijsku kulturu i umjetnost, za mjesnu samoupravu, za sport, za društvene djelatnosti, za djecu i mlade te za javne manifestacije. Samo lani smo na ovaj način sufinancirali preko 300 programa.“ kazala je čakovečka gradonačelnica. Osim projektnog financiranja, financira se i rad krovnih udruga u sportu, kulturi i vatrogastvu, i to redovnu djelatnost i stručni rad. Grad plaća i korištenje sportskih dvorana, domova kulture i ostalih prostora u kojima se udruge okupljaju vježbaju ili treniraju. U sportu se sufinancira i vrhunske sportaše i klubove. Zahvaljujući suradnji između Gimnastičkog kluba „Marijan Zadravec Macan“, Učiteljskog fakulteta, Međimurske županije i Grada Čakovca, dobivena je nova „balon“ dvorana, koju danas koriste brojne sportske i kulturne udruge. Isto tako, Grad osigurava te financira prostore za rad brojnih udruga.
Grad Čakovec prepoznatljiv je i po broju i količini nad standarda koji se provode kako bi građanima bile osigurane dodatne mogućnosti ili pogodnosti. Primjerice, preko EU fondova, ali i s vlastitim sredstvima osiguravamo pomoćnika u nastavi za baš svako osnovnoškolsko dijete koje za to ima valjano rješenje. Zajedno s Međimurskom županijom sufinancira se pomagače u dječjim vrtićima, a daje se potporu i udrugama koje se skrbe za djecu i odrasle s teškoćama, bilo davanjem potpore, bilo sufinanciranjem njihovih projekata. Osim na 2022. godine otvorenim Centrom PrinOS, s Gradskim društvom Crvenog križa, Grad je surađivao i na projektu osiguravanja pomoći u kući starijim sugrađanima. Svi ti projekti, o kojima se malo govori, svim našim sugrađanima podižu kvalitetu života, mladima daju šansu za dobivanje novog znanja, a onima treće životne dobi dostojanstvenu starost.
Socijalna skrb i demografske mjere
Vodeći se potrebama građana, u nekoliko navrata povećan je iznos i cenzus potreban za dobivanja tzv. uskrsnice i božićnice. Povećan je i maksimalni iznos koje se dodjeljuje na temelju zahtjeva za isplatu jednokratne novčane pomoći, potrebitim građanima plaća se i polovicu troškova stanovanja, zajedno s Gradskim društvom Crvenog križa Čakovec osigurava se topli obrok za 50ak sugrađana i to svakog dana osim nedjelje, provodi se i projekt socijalnog dućana kojim je obuhvaćeno stotinjak korisnika. Poput već spomenutog Centra Prinos u kojem je osiguran smještaj za 20 beskućnika, sufinancirana je i gradnja Centra Dosti namijenjenog dnevnom boravku osoba s teškoćama u kretanju. Povećan je iznos za prvorođeno dijete na 200,00 eura, drugorođeno dobiva 1.000,00 eura, blizanci 1.500,00, a trojke 2.500,00 eura. Sufinancira se ili u potpunosti plaća vrtiće za djecu iz brojnijih obitelji, kao i za produženi boravak. U ovom mandatu uvedeno je i sufinanciranje kupnje nekretnina na područjima mjesnih odbora, kojim želimo potaknuti mlade obitelji da kupuju i obnavljaju stare kuće u ruralnim dijelovima grada.
Stipendije i nagrađivanje najboljih učenika
Stipendiranje se na području Čakovca provodi 20 godina, te je u to vrijeme preko 2.600 ljudi bilo ili je čakovečki stipendist. Želeći mladima i njihovim roditeljima pomoći u pokrivanju troškova studiranja podignuti su iznosi stipendije, kako za nove, tako i stare stipendiste. Za studente koje studiraju u Čakovcu ona iznosi 650,00 eura, 800,00 eura za one u Varaždinu, te 1.500,00 eura godišnje za one koji studiraju u svim ostalim gradovima u Hrvatskoj i inozemstvu. Uz studente, na temelju suradnje s Obrtničkom komorom Međimurja Grad stipendira i srednjoškolce koji se školuju za deficitarna obrtnička zanimanja. Njih je u prethodnoj školskoj godini bilo 27, a ove će ih godine po svemu sudeći biti preko trideset. Krenulo se i s nagrađivanjem učenika čakovečkih osnovnih škola, koji su osvojili jedno od prva tri mjesta na državnim natjecanjima ili sudjelovali na međunarodnim natjecanjima ili olimpijadama. Ovime se želi nagraditi izvrsnost, ali i poticati učenike da se uključujuću u izvannastavne aktivnosti s porukom – znanje se isplati.
Javna događanja privlače velik broj građana i turista
Čakovec postaje prepoznatljiv na turističkoj karti kontinentalne Hrvatske zahvaljujući svojem povijesnom i kulturnom nasljeđu, ali i manifestacijama koje se tradicionalno održavaju na čakovečkom području. Od Međimurskog fašnika do Tradicijskog došašća, želi se građanima osigurati zabavne i kulturne sadržaje.
Ono što je obećano je i odrađeno!
Na samom kraju izlaganja, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini je kazala, „Gledajući letak s kojim sam na proljeće prije četiri godine izašla pred građane, vidim da sam ono što sam najavljivala i ostvarila. To nije zato jer sam malo toga najavila, već zbog toga što sam znala što je izvedivo u četiri godine, a što ne. No, najvažnijim uspjehom smatram to što sam promijenila način na koji Grad radi, na koji se odnosi prema javnom novcu, kako planira rashode. Drago mi je da sam u tome imala podršku kod zaposlenika Gradske uprave, većine u Gradskom vijeću, Vijećima mjesnih odbora i gradskih kotareva te gradskih ustanova i poduzeća. Zahvaljujući i njima, provedene promjene Čakovec su učinile boljim mjestom za rad i života.
Na kraju ovog mandata, gradske financijske su u plusu. Odrađene su i pokrenute mnoge, za javni život grada važne investicije. Okrenuli smo se vanjskim izvorima financiranja, što je nepovratna promjena načina razmišljanja nabolje. Tko god bude upravljao Gradom, nasljeđuje dovoljno pripremljenih projekata za polovicu mandata, te što je još važnije, posložen sustav spreman za sve izazove koje bliska budućnost može donijeti.“ , rekla je gradonačelnica Cividini.
Foto: (rd)
(gč)