Međimurje Press
GlazbaKultura i obrazovanje

Ana Horvat laureatkinja 52. Majskog muzičkog memorijala “Josip Štolcer Slavenski”

Ocjenjivački sud Nagrade Grada Čakovca „Josip Štolcer Slavenski“ za pobjednika ovogodišnjeg, 52. po redu Majskog muzičkog memorijala „Josip Štolcer Slavenski“, odabrao je Anu Horvat. Njeno djelo „Nestajanje“, praizvedeno u sklopu Glazbene tribine u Osijeku u studenom prošle godine, proglašeno je najboljim glazbenim dijelom nastalim u 2024. godini.

Kako je proglašavajući pobjednicu istaknuo predsjednik Ocjenjivačkog suda Trpimir Marasović, dok u djelima za tradicionalne instrumente skladba uvijek iznova nastaje i mijenja se u različitim i nikad do kraja predvidivim okolnostima žive izvedbe, elektronička skladba svoju je konačnost dosegla i prije žive izvedbe, u kojoj specifičnosti tehničkih uvjeta i prostora reprodukcije djelu daju tek zanemarive nove dimenzije, daleko od onih koje mogu pružiti živi glazbenici. „Živost i životnost su, međutim, u srži glazbe Ane Horvat, čak i u skladbama koje ne koriste “živu” elektroniku. Koliko god elektronika generirala “umjetne” zvukove, u onima koje stvara Ana Horvat uvijek ima i nečeg imanentno organskog – ne negirajući umjetnost njihove provenijencije, skladateljica kao da se uvijek iznova nastoji približiti idealu prirodnog, zvukovima koji prizivaju asocijacije ne samo na žive instrumente, nego i na “neglazbene” zvukove iz prirode.“

Na večeri laureata izvedena je nagrađena skladba „Nestajanje“, te još nekoliko autoričinih skladbi. U drugom dijelu nastupili su Zagrebački solisti izvevši dvije skladbe Josipa Štolcera Slavenskog.

Uoči proglašenja ovogodišnje laureatkinje, u izložbenom salonu Centra za kulturu Čakovec, otvorena je izložba Mile Sakača. Nazvana je „Zemla moja međimurska“. Kako stoji u katalogu, u nizu slika koje pulsiraju bojama, teksturama i unutarnjom ritmikom, postupno se razotkriva narativ o umjetnicima razdvojenima vremenom, ali povezanima zajedničkim prostorom – kako geografskim, tako i duhovnim. S jedne strane stoji Josip Štolcer Slavenski, skladatelj iz Čakovca, glazbeni vizionar koji je još u prvoj polovici 20. stoljeća kročio stazama izvan zadanih normi, eksperimentirajući s folklornim impulsima, akustičkim zakonitostima i duhovnim horizontima Orijenta. S druge strane Kristian Novak, suvremeni književnik čije nas djelo Črna mati zemla odvodi u srce međimurske zemlje, kroz mit, tjeskobu, traumu i nježnost djetinjstva. S treće strane izložba slika Mile Sakača – koji ne traži granicu između njih, već mjesto susreta. Slike koje gledamo proizašle su iz procesa duboke intermedijalne inspiracije, gdje su se zvuk i riječ stopili u vizualni izraz. One ne ilustriraju glazbu Štolcera Slavenskog niti roman Kristiana Novaka – umjesto toga, Sakač je posegnuo za njihovom unutarnjom srži: za atmosferom, za vibracijom, za emocionalnom istinom koja se ne može prevesti, ali može osjetiti.

U sklopu ovogodišnjeg Majskog muzičkog memorijala „Josip Štolcer Slavenski“ Čakovec u petak će u Zgradi Scheier u podne biti održan koncert studenata Muzičke akademije iz Zagreba.

(gč)

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja