Briga o muzejskim predmetima jedan je od temeljnih muzejskih zadataka. Kroz 2024. godinu na šest predmeta iz Zbirke seoskog kućanstva provedeni su kompleksni konzervatorsko-restauratorski radovi. Radi se o drvenim uporabnim predmetima koji su posebni jer su bogato oslikani (imaju na sebi polikromni oslik).
Radove je izvela Valentina Šaš Bakša, magistra konzerviranja i restauriranja, a financirani su sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Muzeja Međimurja Čakovec i Međimurske županije.
Inovativno 3D skeniranje predmeta u boji
Sljedeća faza u zaštiti predmeta je njihova digitalizacija. U suradnji s Tehnološko-inovacijskim centrom Međimurje restaurirani predmeti bit će skenirani 3D skenerom.
Skeniranje u 3D tehnici uobičajeno je za industrijske potrebe, a krajnji rezultat je u nekoj neutralnoj boji. Ne, u ovom projektu upravo je oslik, odnosno boja, najvažnija stvar stoga će se morati kombinirati 3D skeniranje i fotografiranje predmeta čime će se dobiti konačan željeni rezultat. Takav se postupak radi iznimno rijetko i predstavlja inovativan primjer digitalizacije u dosadašnjoj praksi Muzeja Međimurja Čakovec.
Predmete se najprije treba pripremiti za skeniranje, potom ih se 3D optički skenira te se završno provodi obrada skeniranih modela. Skeniranje će biti odrađeno 3D optičkim skenerom koji nudi visoku kvalitetu podataka, fleksibilnost i učinkovitost u različitim okruženjima. Sustav je to koji koristi sofisticiranu tehnologiju koja uključuje dvije kamere visoke rezolucije i projektor s plavim LED svjetlom, što omogućuje precizno skeniranje različitih površina, uključujući sjajne i tamne materijale, a profesionalni softver omogućuje detaljnu analizu i vizualizaciju podataka.
Rezultati projekta javnosti bit će prezentirani u rujnu ove godine u sklopu Dana europske baštine, a financirano je sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Muzeja Međimurja Čakovec. Projekt vodi kustošića etnografskih zbirkiJanja Kovač.
Zašto to radimo?
Digitalizacija predmeta prije svega služi trajnoj pohrani podataka o nekom predmetu u što boljoj kvaliteti. Time se omogućuje pristup predmetu (on-line preko baze podataka) bez da ga se mora fizički micati što je povoljno za predmet jer smanjuje mogućnost oštećenja.
Visokokvalitetne fotografije i skenovi ključni su ukoliko dođe do oštećivanja predmeta ili fizičkog uništenja te se onda uz njihovu pomoć može izvršiti restauracija ili konzervacija.
Digitalne verzije predmeta lakše su dostupne javnosti putem internetskih stranica, on-line baza i društvenih platformi čime se povećava vidljivost Muzeja Međimurja Čakovec kao institucija koja pohranjuje i brine o predmetima od iznimnog značaja za Republiku Hrvatsku.
(Janja Kovač, viša kustosica, voditeljica etnografskih zbirki)