Međimurje Press
Kultura i obrazovanje

Međuškolska suradnja između knjižnica

Europska godina mladih je pri kraju i sigurne smo da su se mnogi školski knjižničari svojim aktivnostima, bilo u osnovnim ili u srednjim školama uključili u njezino obilježavanje. Na krilima vrlo uspješne i aktivnostima brojne Godine čitanja u kojoj smo, barem na trenutak i u bljeskovima bili u središtu pažnje, a na temelju ideja, poziva i motivacije naše više savjetnice u Agenciji za odgoj i obrazovanje, Adele Granić, školski su knjižničari cijele godine osmišljavali nove ili prilagođavali postojeće aktivnosti.

Od vrsta aktivnosti koje ulaze u aktivnosti vezane uz Godinu mladih tu su projekti, radionice, edukacije, webinari, skupovi, debate, izložbe, natjecanja, istraživanja, kampanje, videozapisi, publikacije i još ponešto. Teme koje zanimaju mlade i koje su se mogle obrađivati su: Sudjelovanje i angažman, Europske vrijednosti, Mladi i svijet, Uključivost i ravnopravnost, Medijska pismenost i dezinformiranost, Zdravlje, dobrobit i sport, Zapošljavanje, Obrazovanje, Kultura, Klima i okoliš itd. Ove teme mogli smo razrađivati u odnosu na dob učenika, opremljenost knjižnice ili dostupnosti informacija, vlastite interese ili pak spremnost kolega nastavnika za suradnju. Međupredmetna povezanost i obrada teme s više aspekata je poželjna jer su i teme vrlo pogodne za takvu povezanost i korelaciju.

Projekt koji želimo predstaviti odvijao se u sklopu Erasmus + projekta, Deplastifikacija planeta, a u čijem su sklopu održane radionice u kojem je sudjelovala knjižnica OŠ Ivanovec i knjižničarka Tanja Radiković  zajedno s učiteljicom razredne nastave Martinom Horvat, te učiteljicom biologije Marijom Purić-Hranjec, te OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica, knjižničarka Patricija Husajiina te učiteljica Slavica Švec.

U Osnovnoj školi Ivanovec knjižničarka je bila voditelj projekta i provodila ga u razrednoj i predmetnoj nastavi. Učenici četvrtih razreda dobili su časopise i enciklopedije koji obrađuju temu zagađenja plastikom ili zagađenja općenito. Na satu smo istraživačkim učenjem čitali, proučavali, čitali s razumijevanjem, s olovkom u ruci i izdvajali bitno. Ono što su izdvojili, predstavili su i objasnili svojim prijateljima u razredu i pisali na papire. Od svega izdvojenog napravili smo plakat. Završetak zajedničkih aktivnosti obilježili smo kvizom „Jesi li ekološki osviješten?“ i evaluacijom o zadovoljstvu radionicom i provedenim aktivnostima. Ovaj dio predstavlja okosnicu projekta, poučava učenike  kritičkom mišljenju, čitanju s razumijevanjem i grafičkom oblikovanju i vizualnoj poruci koju mora nositi plakat.

Jedna manja skupina učenika imala je zadatak pročitati različite ekološke priče, prepoznati koji ekološki problem priča obrađuje, izdvojiti ekološku misao ili poruku koji nosi i ilustrirati je. Njihove smo poruke i izdvojene ekomisli također stavili na plakat.

Učenici predmetne nastave, polaznici izvannastavne aktivnosti Održivi razvoj dobili su zadatak iz stručnih časopisa i izvora s interneta izdvojiti bitne činjenice o zagađenju i šteti koju plastika i mikroplastika čini živom svijetu, te su od izdvojenih informacija napravili prezentaciju s naslovom Ekološki problemi današnjice, uz obavezno navođenje izvora informacija. Time smo vježbali ono što inače knjižničari rade na svojim satima informacijsko-knjižničnog obrazovanja, a tiče se citiranja, navođenja izvora i izrade bibliografije.

Sve aktivnosti i uratke prezentirali smo partnerskoj školi u projektu, Osnovnoj školi Tomaša Goričanca Mala Subotica prilikom Teams susreta. Oni su nama pokazali svoje, također predivne i raznolike uratke. Saslušali smo jedni druge, došli do zajedničkih zaključaka na temu zagađenja plastikom i ekološke (ne)svijesti današnjih ljudi. Na ovaj su način učenici vježbali svoje retoričke vještine, vježbali toleranciju i uvažavanje tuđeg mišljenja.

U OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica održane su sljedeće aktivnosti. Prva skupina Reciklirajmo kreativno pročitala je ulomak Plastika ne nestaje te Plastika u moru  iz knjige kako bi dobili informacije koje su im bile potrebne da potkrijepe kreativni rad činjenicama. Učenici su izrezali cvjetove iz plastičnih boca iz gornjeg i donjeg dijela boce. Cvjetove su obojili temperom. Na prazan šeleshamer nalijepili su cvjetove koji su virili iz vaze. Na vazu su napisali kreativno recikliranje dok su u podnožje napisali deplastifikacija planeta.  Vazu i stabljiku cvjetova te podnožje nacrtali su flomasterom.

Druga skupina Stop plastici radila je istraživački zadatak da iz ekoloških slikovnica „A što s otpadom“, „10 ideja za spas planeta“ i „Ja mogu spasiti planet napravi plakat„ o utjecaju plastike na ljudske živote i što sve možemo zamijeniti ekološkim proizvodima.

Treća skupina Priča poruka u boci pročitala je ekopriču „Priče za spas planeta“ te je nakon pročitane priče sastavila redoslijed događaja koji je prikazala crtežom. Svaki član tima napisao je na vodoravni list papira u podnožju redoslijed događaja i broj ispred događaja kako bi iznad pastelama oslikao radnju. Nakon što su svi završili sa slikanjem, uslijedio je dogovor o prepričavanju radnje djela pomoću slike.

Dana 2. 12. održan je online susret putem platforme Teams (0Š Ivanovec i OŠ TG Mala Subotica) kako bi učenici jedni drugima predstavili radove te međusobno raspravili o ekoproblemima svojih škola.

Između ostalog, bilo je govora o tome kako pojedinci mogu pomoći u rješavanju ekoloških problema na svojoj razini i kako se može promicati održivi način života u školama i lokalnim zajednicama.

Na taj smo način barem malim doprinosom pokrili temu Klima i okoliš kao jednu od tema koje se obrađuju u sklopu obilježavanja Godine mladih. Podići svjesnost o posljedicama vlastitih (ekoloških) postupaka i vlastite snage da se nešto (barem ispred svojih kućnih vrata) promijeni na bolje bio je jedan od postavljenih ciljeva koji smo počele ostvarivati, a na kojem treba svakodnevno raditi za dobrobit planete i svih nas.

Patricija Husajina
Knjižničarka OŠ TG Mala Subotica

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja