Međimurje Press
Kultura i obrazovanje

Održan znanstveni skup “Nematerijalna kulturna baština u porječju Mure i Drave”

Ovog tjedna, od 9. do 11. studenoga, Međimurje je bilo domaćin prvoga međunarodnoga znanstvenog skupa naslovljenog „Nematerijalna kulturna baština u porječju Mure i Drave“. Održan u organizaciji Centra za istraživanje Međimurja, Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu i Zavoda za znanstveni rad HAZU u Varaždinu, a u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec i Turističkom zajednicom Međimurske županije, ovaj je skup okupio tridesetak znanstvenika – pretežito iz područja etnologije, ali i historije, povijesti umjetnosti i drugih znanstvenih disciplina – iz Hrvatske i okolnih zemalja.

Prvog dana, 9. studenoga, skup je održan u Centru za kulturu „Rudar“ u Murskom Središću, gdje ga je, nakon pozdravnih govora organizatora, plenarnim predavanjem o regionalnim pristupima očuvanju žive tradicije u Hrvatskoj otvorila Mirela Hrovatin, izaslanica Ministarstva medija i kulture RH.

Uslijedila su tri bloka predavanja na kojima su redom svoja izlaganja održali: Tvrtko Zebec o vuzmeno-ivanjskim kolima u kajkavskom podneblju, Antonio Grgić o kolu kao primjeru proto-arhitekture, Adela Pukl o spolnoj strukturi tradicionalnih fašničkih skupina u Sloveniji, Nena Židov o uplivu politike u zaštitu nematerijalnih dobara na primjeru tradicionalnoga pohoda Djeda Mraza, Anja Jerin o motivima pojedinaca i skupina glede upisa u Registar nematerijalne kulturne baštine, Tajana Štefok o priločkom klecinprotu kao kulinarskoj posebnosti, Sandra Mikac o starim rukopisnim kuharicama, Jasminka Prstec o širenju vještine izrade lepoglavske čipke među učenicima te, na kraju dana, Vladimir Legac o opisima kumstva i uzgoja lana u okolici Ivanca prema rukopisu Ivana Dolenca.

Drugog dana, 10. studenoga, skup se preselio u multimedijalnu dvoranu „Riznice Međimurja“ u Starom gradu u Čakovcu, gdje je otvoren obraćanjem ravnateljice Muzeja Međimurja Čakovec Maše Hrustek Sobočan te pročelnice Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Međimurske županije Nives Kolarić Strah.

Uslijedio je novi niz izlaganja u kojem su redom nastupili: Ivana Orlić, koja je predstavila djelovanje Centra za nematerijalnu kulturu Istre, Klementina Batina, koja je okupljene upoznala s izazovima upravljanja nematerijalnom kulturnom baštinom Bistre, na što se svojim izlaganjem o uporabi društvenih medija kao sredstva popularizacije baštine nadovezala i Lina Malek. Nakon toga Saša Srećković problematizirao je potrebu za sustavnim etičkim pristupom u zaštiti nematerijalne baštine, a Olga Orlić izazove 21. stoljeća u procesima baštinizacije. Na primjeru nedelišćanskih cekera te je izazove prikazala Janja Kovač. Uslijedila su izlaganja Krunoslava Mikulana o motivskom spektru pučkih fantastičnih priča iz Međimurja, Zorana Turka o tri primjera ispreplitanja mita i historiografije te Petra Feletara o fljojsarenju kao tradicijskom obrtu vezanom uz Dravu.

U posljednja dva bloka izlaganja svoje su radove izložili Mojca Ramšak, posvećena istraživanju mirisa kao nematerijalne kulturne baštine, Đuro Blažeka, govoreći o procesu pretvaranja sirove građe s terena u znanstveni rječnik, Esmeralda Agolli o dokumentiranju rituala vezanih uz smrt i pogreb u ruralnoj Albaniji. Službeni dio skupa završen je izlaganjem Zrinke Novak o kanonskim vizitacijama kao izvorima za istraživače nematerijalne baštine, odnosno Leje Šprajc o dilemama pristupa Florijanu Andrašecu kao pjesniku.

Trećeg dana, 11. studenoga, za sudionike skupa i članove organizacijskog odbora organiziran je izlet gornjem Međimurju. Nakon upoznavanja sa sakralnom baštinom ovog kraja u crkvi sv. Jeronima u Štrigovi, s poviješću rudarenja na području Međimurja posjetitelji su upoznati u Spomen-domu rudarstva „Cimper“ u Murskom Središću. Druženje je završilo prisustvovanjem krštenju mošta, kao aktualnom primjeru nematerijalne kulturne baštine, te šetnjom uz obale rijeke Mure.

Saša Vuković

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja