Općina Nedelišće slavi 13. studenoga veliki dan hrvatske i međimurske kulture, 450. obljetnicu objavljivanja prve tiskane knjige na hrvatskom kajkavskom jeziku, Pergošićeva Decretuma iz 1574. godine.
Spomenuti jubilej će se obilježiti 13. studenoga 2024. u popodnevnim satima znanstvenim kolokvijem na kojem će sudjelovati vodeći znanstvenici kajkavskog jezika, tiskarstva i povijesti iz Hrvatske i Slovenije.
Prije 450 godina objavljena je prva tiskana knjiga na kajkavskom jeziku – Decretum Ivana Pergošića, objavljena dakle 1574. godine u Nedelišću. Veliki je to pisani i pravni spomenik bitan za tadašnju Slavonsko-Hrvatsku kraljevinu i Ugarsku. Riječ je o prevedenome feudalnom zakoniku hrvatsko-ugarskoga privatnog prava koji je vrijedio sve do sredine 19. stoljeća. Decretum je prevedeno djelo s latinskoga izvornika ugarskoga pravnika Istvana Werböczya (1458. – 1541.), a prvi je put objavljeno 1517. godine u Beču. (Decretum koteroga je Verboczy Ištvan dijački popisal , a sada od Ivanuša Pergošića prevedeno na slovjenski (slavonski-kajkavski) jezik.
Zbog trodijelne strukture naziva se i Tripartium.
Decretum Ivana Pergošića svjedoči o već tada općestilski razvijenom kajkavskom književnom jeziku s pravnom terminologijom, prvom uopće na južnoslavenskom prostoru u 16. stoljeću, i po tome ravnom drugim europskim jezicima i takvim djelima. Ta je knjiga dakle spomenik hrvatskom kajkavskom jeziku i kulturi koja se, pod okriljem obitelji Zrinski, njegovala u Međimurju i u Hrvatskoj, od Primorja do Mađarske, dakle na posjedima koje je držao Juraj IV. Zrinski, kome je djelo i posvećeno.
Djelo je tiskao putujući tiskar Rudolf Hoffhalter, došavši u Nedelišće iz Lendave, na poziv Jurja IV. Zrinskog. To je tek druga tiskara u Hrvatskoj u 16. stoljeću, četvrta uopće u povijesnom redu, ako se u obzir uzmu i tiskane inkunabule u Kosinju i Senju.
Nositelj projekta 450. obljetnica prve tiskane kajkavske knjige u Nedelišću je načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak, predsjednik Organizacijskoga odbora, prof. Vladimir Mihaljević, stručni koordinator i organizator proslave, dr. Alojz Jembrih, a koordinator znanstvenog skupa je TZP Srce Međimurja.
Nedelišće i Međimurje se s pravom ponosi svojom vrhunskim mjestom u samom vrhu hrvatske kulture pa je i Općina u svoj grb simbolično stavila tiskarski stroj.
(Općina Nedelišće)