Međimurje Press
Političke stranke

MDS: Tražimo snažnu reakciju protiv velikomađarskih provokacija!

S obzirom da, ponovno, od nekih mađarskih dužnosnika, dolaze potezi koji promoviraju povijesne teze o Velikoj Mađarskoj, u kojoj su se našli i neki dijelovi Hrvatske, pa tako i Međimurje, predsjednik Međimurskog demokratskog saveza Željko Pavlic, uputio je dopis ministru vanjskih i europskih poslova Gordanu Grlić Radmanu u kojem poziva na snažnu i oštru diplomatsku aktivnost Hrvatske kako bi se spriječile takve daljnje provokacije.

MDS Međimurski demokratski savez

Strossmayera 9, Čakovec.

Predsjednik

Čakovec, 02. 01. 2025.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Ministar Gordan Grlić Radman

 

Poštovani gospodine ministre,

slobodni smo Vam se obratiti sa željom da Vam iznesemo svoj stav o opetovanim provokacijama koje nam dolaze iz susjedne Republike Mađarske, a tiču se provokativnih poteza nekih mađarskih dužnosnika koji promoviraju povijesne teze o Velikoj Mađarskoj, u kojoj bi se našli dijelovi Republike Hrvatske i nekih drugih država.

Zadnja takva provokacija je potez stalnog predstavnika Republike Mađarske pri NATO-u koji je, a kao božićni dar, svojim kolegama u Bruxellesu uručio nacionalni atlas Mađarske u kojem je Hrvatska svedena na Liku i Gorski kotar.

Za nas u Međimurju ovakvi potezi izazivaju nelagodu i prisjećanje na teške trenutke koje su Međimurci preživjeli pod dugogodišnjom velikomađarskom vlašću i brojne međimurske žrtve koje su položene za ideju priključenja Međimurja Hrvatskoj.

Zbog toga vašu reakciju na ovu, ali i prethodne velikomađarske provokacije, smatramo preblagom i zakašnjelom. Vi ovaj potez visokih mađarskih dužnosnika opisujete kao neprikladan i neprihvatljiv čin, a svoj stav objavljujete na društvenoj platformi X. Zbog toga Vas i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova pozivamo na snažnu i oštru diplomatsku aktivnost; poziv mađarskog ambasadora na razgovor, diplomatska nota … kako bi se spriječile daljnje mađarske provokacije.

U posljednje vrijeme je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uputilo diplomatske note nekim susjednim državama štiteći tako hrvatske interese.

 

Poštovani gospodine ministre,

za nas u Međimurju posebno je važno da se reagira baš u ovom trenutku, dopustite mi da vas podsjetim da se proglašenjem Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj u studenom 2019., koji se primjenjuje od 1. siječnja 2020. godine, 9. siječnja obilježava kao spomendan – Dan sjedinjenja Međimurja s maticom zemljom Hrvatskom u spomen na donošenje Rezolucije o odcjepljenju Međimurja od mađarske države.

Kao spomendan ovaj povijesni događaj obilježavao se od rujna 2005. godine, kada je – izmjenama Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj – obilježavan kao Dan spomena na donošenje Rezolucije o odcjepljenju Međimurja od mađarske države. 

U Rezoluciji od 9. siječnja 1919. godine, koja je  jednoglasno donesena na velikoj skupštini međimurskih Hrvata na trgu pred franjevačkom crkvom u Čakovcu, stoji: 

U Hrvatskom je narodu u Međimurju od uvijek živjela želja da se politički sjedini sa svojim suplemenicima iste krvi i jezika. Imperijalizam mađarske države, koji je nasilnom mađarizacijom htio od raznih naroda bivše države Ugarske stvoriti jedinstveni i jednojezični mađarski narod,- kao što nije uspio kod ostalih nemađarskih naroda, – tako nije uspio niti kod međimurskih Hrvata.

Uzprkos najvećeg nasilja i najžešće mađarizacije ipak je hrvatski narod u Međimurju uščuvao svoj jezik i živu želju za oslobođenje izpod tuđinskog jarma. Kad je pobiedila ideja velikog predsjednika sjeverno-američkih država Wilsona o samoodređenju naroda, osjetili su i međimurski Hrvati da i oni imaju pravo na slobodu i život. Mađarske su vlasti htjele još jednim posljednjim udarcem u klici uništiti ovu težnju naroda za slobodom, te su mnogi sinovi našega naroda morali tu težnju platiti vlastitom krvlju. Ipak je nadošao čas oslobođenja po slavnoj vojsci sinova naše krvi i jezika.

Zato danas Hrvati iz cieloga Međimurja, – sakupljeni na javnoj obćoj skupštini, održanoj 9. siječnja 1919. u glavnom mjestu Čakovcu, – pred cielim svietom otvoreno, odlučno, jednodušno i samosvjesno izjavljuju: Za uviek se odcjepljujemo od mađarske države, kojoj smo do sada pripadali samo pod utjecajem sile i protiv svoje volje.“

Dan spomena na donošenje Rezolucije o odcjepljenju Međimurja od mađarske države značajan je radi njezine uloge u povijesnoj težnji očuvanja jedinstvenosti hrvatskog teritorija. 

S nadom za razumijevanjem naše inicijative,

pozdrav iz Međimurja.

Predsjednik MDS-a:

Željko Pavlic”

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja