Međimurje Press
GastronomijaVijesti

Osvojena dva srebra za Međimurskog chefa Amosa Novaka u Riminiju👌

Europsko regionalno polufinale Worldcefs European Grand Prixa 2025. godine/Global Chefs Challenge, održano u talijanskom Riminiju donijelo je hrvatskim chefovima, članovima Hrvatskog kuharskog saveza,  niz medalja, što u žestokoj konkurenciji nije bilo lako ostvariti, a čime su domaći chefovi pokazali, ne samo da uspješno pariraju, najboljim europskim kuharima, nego i da ih svojim umijećem i kreativnošću, u mnogim disciplinama i nadmašuju.

Na trodnevnom se natjecanju, od 16. do 18. veljače, održanom tijekom tradicionalne manifestacije Beer&Food Atracction, natjecalo u četiri kategorije – Global Chefs Challenge, Global Young Chefs Challenge, Global Pastry Chefs Challenge i Global Vegan Chefs Challenge – hrvatski chefovi ukupno osvojili četiri medalje i to u svakoj u kategoriji. Amos Novak (restoran Terbotz, Železna Gora, Međimurje) i Mladen Zorec (Terbotz) u najkonkurentnijoj su kategoriji, Global Chefs Challenge, zauzeli drugo mjesto, pretekli su ih Talijani, i ukupno bili 4. u poretku za Južnu Europu, srebrni je i Dinko Tomašić (hotel Turist, Varaždin) u kategoriji Global Young Chefs Challenge. Ivan Ergović (Valamar)  i Dora Bukovac (Valamar) za svoje su slastice u kategoriji Global Pastry Chefs, zaradili broncu kao i Patrik Prnjak ( Restoran Riva lounge&bar, Pula) i Josipa Burzelić (Valamar)  u kategoriji Global Vegan Chefs Challenge. Među sucima prestižnog je međunarodnog kulinarskog natjecanja bio  i Erich Glavica, predsjednik Hrvatskog kuharskog saveza, sudio je u kategoriji Global Young Chefs Challenge.

Iako su hrvatski chefovi ukupno osvojili najviše medalja, finale Grand Prixa ipak im je, za dlaku, izbjeglo, no zadovoljni su pokazanim. – U takvoj konkurenciji, kad su s vama u grupi Talijani, a osvojite srebro, ne možete biti nezadovoljni. Bilo ja vrlo izazovno i strogo, potrebno paziti na svaki, pa i najsitniji detalj, poštovati HASAP, paziti na tehniku…Što se jela tiče, zadovoljan sam izvedbom, ispala su točno kako sam želio. Iako mi je, jasno, žao da nismo ušli u finale, našim smo rezultatima dokazali da možemo parirati i najboljim europskim chefovima – kaže Amos Novak, međimurski chef s dosad osvojenim nizom nagrada, kojeg, zajedno s ostalim sudionicima natjecanja u Italiji, u svijetu gastronomije percipiraju najperspektivnijim domaćim kulinarskim majstorima nove generacije.

Predvodnik novih gastronomskih trendova u Međimurju mladi je chef Amos Novak i kao takav je postao ambasadorom međimurske kuhinje na svjetskoj sceni

Međimurje u izazovu modernih gastro trendova

Govorimo li o suvremenim gastronomskim trendovima, uglavnom mislima odlutamo u svjetske metropole i vrhunske restorane gastro prijestolnica – Pariza, Tokija ili Kopenhagenu. No, inovacije u kulinarstvu ne događaju se samo ondje ni u drugim metropolama ili oazama modernog kulinarstva, nego i u Hrvatskoj. Domaća gastro scena, naime, sve više prati globalne smjernice, a mladi talenti poput chefa Amosa Novaka iz Međimurja, predvode revoluciju koja spaja tradiciju s modernim tehnikama i održivim pristupom kulinarstvu.

Fokus na lokalne i sezonske namirnice jedan je od najizraženijih gastronomskih trendova posljednjih godina, restorani diljem svijeta sve više izbjegavaju uvozne proizvode i okreću se suradnji s lokalnim proizvođačima, a upravo je to je srž filozofije Amosa Novaka, chefa restorana Terbotz u Železnoj Gori. Njegova se kuhinja oslanja na međimursku tradiciju, ali s modernim, profinjenim pristupom.

– Kad kuham, želim da svako jelo priča priču, priču o Međimurju, našim običajima i ljudima koji godinama njeguju ovu zemlju. Nema bolje inspiracije od namirnica koje dolaze s naših polja, vinograda i rijeka – kaže Amos  Novak, koji je u svoje 23 godine primio brojne nagrade i dokazao se, kako na domaćoj, tako i na međunarodnoj gastronomskoj sceni, što mu daje kompetentnost za biti sugovornikom u temi o suvremenim gastro trendovima.

Zero waste

Uz korištenje lokalnih sastojaka, Amos primjenjuje zero-waste koncept, pri čemu se maksimalno iskorištava svaki dio namirnice. Kosti postaju temeljac, povrtni ostaci fermentiraju se u aromatične dodatke jelima, a brašno iz starinskih sorti žitarica vraća se u moderne pekarske proizvode.

Amos Novak je, također, u svoju kuhinju uspješno integrirao i i drevnu tehniku očuvanja hrane, fermentaciju, koja doživljava pravi procvat, a fermentirane sastojke koristi za stvaranje slojevitih i kompleksnih okusa. Od kimchija do domaćih kombucha napitaka, fermentirana hrana postaje sinonim za bogatstvo okusa i dobrobit za zdravlje. – Fermentacija mi omogućuje da produbim okuse jela i pružim gostima nešto drugačije. Radimo domaći miso od graška, fermentiramo češnjak i stvaramo vlastite umake na bazi lokalnih plodova – otkriva mladi chef. Ovaj pristup ne samo da dodaje bogatstvo okusa jelima, već omogućuje i smanjenje otpada, jer se višak sezonskih namirnica koristi za dugotrajnu upotrebu Koliko je Amos Novak od Silvije Horak, šefice kuhinje u Terbotzu naučio spravljati tradicionalne domaće specijalitete u pomaknutom štihu, toliko ona njemu, bez zadrške, dozvoljava da se poigrava s modernim gastronomskim trendovima, čije su smjernice zapravo vraćanje korijenima kulinarstva. Kao i mnogi aktualni trendovi i gastronomija se vraća na početne postavke.

Takva reinterpretacija tradicionalnih jela s modernim tehnikama i prezentacijom još jedan je sve prisutniji trend u restoranima diljem svijeta, a Amos Novak upravo na ovom principu gradi svoj kulinarski identitet.

– Ne želim da zaboravimo klasične međimurske recepte, ali ih želim predstaviti u novom svjetlu. Primjerice, meso z tiblice poslužujem u formi fine dine predjela, s hrskavim tostom od domaćeg kiselog tijesta i ukiseljenim povrćem – kaže.

Jedan od njegovih zaštitnih je znakova i  suvremena verzija poznate međimurske gibanice, gdje slojeve tijesta zamjenjuje nježna mousse krema, dok se arome jabuka, sira i oraha zadržavaju u punom intenzitetu.

Plant based

Porast prehrane bazirane na povrću jedan od najznačajnijih trendova u suvremenoj gastronomiji pa dok su veganska i vegetarijanska još donedavno bila tek rijetka opcija na jelovniku, danas postaju ravnopravni dio haute cuisine. Amos Novak ovaj je trend prepoznao kao priliku za eksperimentiranje s okusima i teksturama.

– Želim pokazati da plant-based kuhinja može biti jednako raskošna i zanimljiva kao i klasična jela s mesom. Koristimo puno divljeg bilja, orašastih plodova i fermentiranih sastojaka kako bismo stvorili slojevite okuse – ističe.

Njegov plant-based meni uključuje inovativna jela poput tartara od cikle s kremom od lješnjaka, rižota s pečenim repom peršina i domaće tjestenine s umakom od lisičarki i badema. Ovakav pristup osvježava međimursku kuhinju i čini je dostupnom široj publici, uključujući one koji biraju prehranu bez životinjskih proizvoda.

Moderni twist

Talent i predanost Amosa Novaka nisu prošli nezapaženo ni izvan granica Hrvatske. Njegov uspjeh na svjetskom kulinarskom natjecanju u Meksiku, gdje je osvojio visoko šesto mjesto, dokaz je da je međimurska kuhinja spremna za globalnu scenu

– Sudjelovanje na međunarodnim natjecanjima daje mi priliku da prezentiram našu regiju i pokažem svijetu koliko je Međimurje gastronomski bogato. Ljudi su oduševljeni našim okusima, a to mi daje dodatnu motivaciju za daljnji rad – ističe Novak, koji se ovih dana s polufinala međunarodnog kulinarskog natjecanja u Italiji, Worldcefs European Grand Prix 2025: Global Chefs Challenge, vratio s dva osvojena srebra.

No, njegov angažman ne staje samo na natjecanjima – redovito surađuje s mladim kuharima i educira ih o važnosti lokalnih namirnica i održivog pristupa kuhanju. Kroz radionice i masterclassove, prenosi znanje novim generacijama i gradi temelje budućnosti međimurske gastronomije.

Zaključak? U svijetu gdje se kulinarski trendovi mijenjaju iz dana u dan, chef Amos Novak uspijeva pronaći ravnotežu između inovacije i tradicije. Njegova predanost lokalnim sastojcima, održivom kuhanju i modernim tehnikama postavlja Međimurje na kartu gastronomskih destinacija koje vrijedi posjetiti.

Uz mlade talente poput njega, hrvatska kuhinja nastavlja se razvijati i prilagođavati svjetskim standardima, istovremeno čuvajući autentičnost i bogatu kulinarsku baštinu. Ako želite doživjeti spoj prošlosti i budućnosti na tanjuru, restoran Terbotz i kulinarska kreacija Amosa Novaka zasigurno su nezaobilazna destinacija.

TZ Međimurske županije

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja