Dolaskom zime i hladnijeg vremena svi smo iz ormara i spremišta izvadili zimsku robu pa tako i jakne i kapute. Svima nam omiljeni zimski kaputi nisu samo praktičan odjevni predmet koji nas grije u hladnim mjesecima, već su često i modni detalj koji odražava naš stil. Međutim, održavanje njihove čistoće može biti zahtjevno. Kemijsko čišćenje često je prva opcija, ali za mnoge to predstavlja značajan trošak. Srećom, postoji jednostavan način kako očistiti svoj kaput kod kuće koristeći perilicu rublja, a rezultat može biti jednako učinkovit – ako se slijede sljedeće upute.
- Provjera etikete
Prije nego što svoj kaput krenete prati, najvažnije je provjeriti etiketu s uputama za održavanje. Kaputi od vune, poliestera, sintetike ili kombiniranih materijala često su prikladni za pranje u perilici rublja, dok oni izrađeni od osjetljivijih tkanina poput kašmira ili prirodne svile zahtijevaju nježniji pristup. Ako etiketa jasno zabranjuje pranje u perilici, ne ubacujte kaput u perilicu rublja kako biste izbjegli oštećenje.
- Priprema kaputa
Prije stavljanja u perilicu, pripremite kaput za pranje. Uklonite sve predmete iz džepova i zatvorite patentne zatvarače ili gumbe kako biste spriječili habanje tijekom pranja. Ako kaput ima odvojivu kapuljaču ili krzno, preporučuje se njihovo uklanjanje i pranje zasebno prema uputama na etiketi.
- Odabir pravog programa
Odabir odgovarajućeg programa u perilici ključan je za očuvanje kvalitete kaputa. Program za osjetljive tkanine ili ručno pranje na temperaturi od 30°C najbolji je izbor. Visoke temperature i grubi ciklusi pranja mogu uzrokovati skupljanje ili deformaciju tkanine.
- Odgovarajući deterdžent
Korištenje pravog deterdženta može napraviti veliku razliku. Tekući deterdženti za osjetljive tkanine idealni su jer se lakše otapaju i ne ostavljaju bijele tragove. Dodavanje male količine omekšivača u bubanj perilicu za rublje dodatno će omekšati tkaninu i ostaviti ugodan miris.
- Zaštita kaputa tijekom pranja
Jedan od najboljih trikova za pranje kaputa je korištenje vreće za pranje rublja ili jastučnice. Vreća štiti kaput od gužvanja i oštećenja tijekom pranja u perilici za rublje. Ako nemate vreću, kaput možete staviti u jastučnicu i osigurati je gumicom.
- Sušenje kaputa
Nakon završetka ciklusa pranja, kaput nije preporučljivo stavljati u sušilicu jer bi se mogao deformirati. Umjesto toga, osušite ga prirodnim putem. Položite ga na ravnu površinu prekrivenu ručnikom, oblikujte ga u izvorni oblik i ostavite da se osuši na sobnoj temperaturi. Izbjegavajte direktnu sunčevu svjetlost ili blizinu radijatora kako biste spriječili oštećenje tkanine.
Kako biste produžili vijek trajanja kaputa, redovno ga četkajte četkom za odjeću kako biste uklonili prašinu i sitne čestice. Također, kaput povremeno prozračite na svježem zraku kako bi zadržao svježinu. Pranjem kaputa kod kuće ne samo da ćete uštedjeti novac, već ćete i održati njegov izgled i funkcionalnost. Uz ove trikove, vaš kaput će izgledati kao nov – spreman za sve zimske avanture!
Stanislaw Novak