Međimurje Press
Promo-oglasi

Nezadovoljni Hrvati bojkotiraju teleoperatere, ali ih svega 10% godišnje promijeni mrežu

Bojkot se nastavlja i četvrti tjedan zaredom, a sada se širi i na dodatne usluge. Uz trgovine i pekarnice, na “meti” su se našle banke i teleoperateri. Platforma “Halo, inspektore” ovim putem ukazuje na nezadovoljstvo građana zbog podizanja cijena telekomunikacijskih usluga. No, unatoč generalnom nezadovoljstvu, činjenica je da svega nekolicina građana zaista mijenja svog teleoperatera.

Postavlja se pitanje – zašto im građani ostaju lojalni?

Mogućnost besplatne promjene operatera iskoristila je tek nekolicina građana

Početkom 2023. godine svi operateri uveli su indeksnu klauzulu – prema kojoj cijene  telekomunikacijskih usluga usklađuju s godišnjom stopom inflacije. Budući da su operateri tako mijenjali uvjete ugovora, svi korisnici imali su mogućnost besplatnog raskida ugovora.

Rok za raskid trajao je od sredine veljače do sredine ožujka 2023. godine, a iskoristio ga je mali broj građana.

Od ukupno 4.562.734 korisnika pokretne mreže, 254.936 je zatražilo prebacivanje broja. To znači da se u 2023. godini, svega 5,59% odlučilo na novog operatera.

U nepokretnim mrežama od ukupnih 1.115.144 korisnika, 114.658 prebacilo je svoj broj. Odnosno, 10,28% korisnika promijenilo je svoju mrežu.

U usporedbi s prethodnom godinom, količina prebačenih brojeva nepokretne mreže porasla je za 22,28%, a pokretne za svega 0,79%. To znači da većina građana, iako je imala mogućnost besplatnog raskida, istu nije iskoristila.

Zašto korisnici rijetko mijenjaju teleoperatere?

Zašto korisnici, unatoč nezadovoljstvu, ne mijenjaju svog teleoperatera otkrio nam je Bojan Radlović, predsjednik uprave kompare.hr.

“Čak i ako je netko nezadovoljan svojim operaterom – bilo zbog brzine, pucanja veze, visoke cijene – većinom odustaje od prelaska na drugu mrežu. Razlog tome je uvriježeno mišljenje da je prijelaz kompliciran i dugotrajan. Postupak se čini kompliciran, dug i rizičan – što zapravo nije točno.

 Kad govorimo o pokretnim mrežama postupak se realizira unutar 5 dana. Nepokretne mreže imaju zakonski rok od 30 dana, ali se u praksi realiziraju unutar dva tjedna. Ako korisnik seli uslugu s jednog operatera na drugog, nema prekida u isporuci usluge. Proces instalacije traje pola sata, a obavljaju ga licencirani tehničari. Naravno, prije donošenja ove odluke važno je dobro ispitati dostupnost usluge na željenoj lokaciji.”

Osim neupućenosti u postupak, korisnici se susreću s dodatnim preprekama. Dugogodišnja navika korištenja usluga dodatno im otežava odluku, čak i kada su nezadovoljni. Tu važnu ulogu igra strategija zadržavanja kojom operateri, nudeći pogodnosti, nastoje zadržati svoje postojeće korisnike.

Operateri kontinuirano rade na razvoju mreže i dostupnosti tehnologija, pa su korisnicima napokon dostupne alternative. Ključno pitanje nije koliko će jeftinije proći s nekim drugim operaterom, već koliko će kvalitetniju uslugu dobiti.

Bojkotom protiv novih poskupljenja

Telekomunikacijski operateri svake godine usklađuju svoje cijene u skladu s godišnjom stopom inflacije. Jedan operater već je najavio poskupljenje, dok se preostali još nisu oglasili. Hoće li najavljeni bojkot stati na kraj podizanju cijena usluga – ostaje nam tek vidjeti.

Foto: niekverlaan / Pixabay

Iva Jelić

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja