RijeÄ demokracija dolazi od grÄkih rijeÄi dÄmos (narod) i kratos (vladavina). Radi se o obliku vlasti u kojem je narod ovlaÅ”ten odabrati svoju vlast, a izbori su po prvi put održani veÄ u ranoj povijesti, u drevnoj GrÄkoj i starom Rimu. U Sparti se glasalo 700. godine prije Krista.Ā Kruži priÄa da su davnih dana u staroj GrÄkoj biraÄi na prvim održanim demokratskim izborima mogli birati izmeÄu dva kandidata. Pobijedio je loÅ”iji kandidat.
Razmotrimo malo dvije kljuÄne rijeÄi u vezi sa ovom temom: demokratski i izbori, u svjetlu upravo održanih regionalnih i lokalnih izbora u MeÄimurju. Normalno je i demokratski da se na demokratskim izborima za odreÄenu poziciju ili funkciju natjeÄe viÅ”e kandidata i kandidatkinja. Najmanje dvojica, dvoje ili dvije. Izbori se Äesto nazivaju i festival demokracije, jer tada imate pravo birati i imate pravo biti birani. Dakle, ako ste punoljetna osoba, imate pravo izbora vama najpogodnijeg kandidata ili kandidatkinje, ali imate i pravo kandidature za odreÄena mjesta ili pozicije za koje držite da bi ih mogli obnaÅ”ati u korist i na dobrobit zajednice u kojoj živite. Ta vam prava jamÄi Ustav Republike Hrvatske.
U 8 od 22 meÄimurske opÄine za mjesto opÄinskog naÄelnika prijavio se samo jedan kandidat: Emanuel SinkoviÄ (HDZ) u opÄini GoriÄan, Goran Lovrec (Kandidat grupe biraÄa) u opÄini Gornji Mihaljevec, Valentino Å kvorc (Kandidat grupe biraÄa) u opÄini Mala Subotica, Nikola Novak (SDP) u opÄini NedeliÅ”Äe, Perica HajdaroviÄ (HDZ) u opÄini Podturen, Franjo Lehkec (HDZ) u opÄini Strahoninec, AnÄelko NagrajsaloviÄ (SDP) u opÄini Sveti Juraj na Bregu i Mihael Grbavec (HNS) u opÄini VratiÅ”inec. Svi navedeni kandidati, a sada izabrani opÄinski naÄelnici su, sluÄajno ili ne, muÅ”ke osobe. Svaki od njih pobijedio je sa 100% osvojenih glasova. Teoretski, svaki od ovih kandidata mogao je sam izaÄi na izbore i dati glas samome sebi, te na taj naÄin pobijediti sa 100% osvojenih glasova. Radi se redom o opÄinskim naÄelnicima u relativno velikim opÄinama (npr. NedeliÅ”Äe je druga najveÄa opÄina u Hrvatskoj), koji su u prethodne 4 godine obnaÅ”ali istu dužnost. Za usporedbu, u Dekanovcu, u najmanjoj opÄini u MeÄimurju i jednoj od najmanjih u Republici Hrvatskoj, dugovjeÄni opÄinski naÄelnik Ivan HajdaroviÄ (HDZ) ponovno je na proteklim izborima pobijedio u izbornoj borbi Josipa Kontreca (NPS, SDP).
Evidentna je Äinjenica da je u navedenih 8 meÄimurskih opÄina, sa samo jednim kandidatom za mjesto opÄinskog naÄelnika, u pravilu iskazan manji interes biraÄa za glasovanje, u usporedbi sa opÄinama gdje su biraÄi mogli stvarno birati izmeÄu dva ili viÅ”e kandidata. Ukupno od svih 25 jedinica lokalne samouprave, ukljuÄujuÄi i gradove Äakovec, Prelog i Mursko SrediÅ”Äe, najmanja izlaznost biraÄa bila je 27,59% u opÄini Sveti Juraj na Bregu, 30,34% u opÄini NedeliÅ”Äe i 30,62% u opÄini Mala Subotica.
NajžeÅ”Äa bitka za izbor opÄinskog naÄelnika vodila pak se u Donjoj Dubravi, uz izlaznost biraÄa od 61,79%, Å”to je i rekordan odziv biraÄa na proteklim izborima u MeÄimurju. Preko 50% biraÄa dalo je svoj glas na Ā izborima samo u opÄinama Belica od 50,85% i Dekanovec od 60,63%, te u gradu Prelogu od 51,27%.
Lokalnu samoupravu u MeÄimurskoj županiji Äine 3 grada i 22 opÄine. U prvom izbornom krugu izabrani su 1 gradonaÄelnica i 2 gradonaÄelnika, te 17 naÄelnika i 2 naÄelnice. Dugi izborni krug održat Äe se samo u tri opÄine: Belica, DomaÅ”inec i Å enkovec.Ā Na Belici i u Å enkovcu natjeÄu se po dva muÅ”ka kandidata, a u DomaÅ”incu se za izbor bore kandidat i kandidatkinja.
Ako u drugom krugu u navedene 3 opÄine pobjede sva tri muÅ”ka kandidata, na Äelne pozicije u lokalnoj samoupravi biti Äe izabrane (i to u reizboru, ali u izbornoj utrci sa jednim ili viÅ”e protukandidata/protukandidatkinja) samo 3 žene:Ā Ljerka Cividini, gradonaÄelnica grada Äakovca, ÄurÄica Slamek, naÄelnica opÄina Sveta Marija i Bojana PetriÄ, naÄelnica opÄine Donji Vidovec) od ukupno 25 Äelnika jedinica lokalne samouprave u MeÄimurju. Na taj naÄin je zastupljenost žena koje vode jedinice lokalne samouprave u MeÄimurju na razini 12%, dok su muÅ”karci prigrabili preostalih 88% vodeÄih pozicija.
Kako je i izabrani Äelnik županijske vlasti muÅ”ka osoba, udio žena na Äelnim pozicijama u vlasti u MeÄimurskoj županiji to dodatno umanjuje na poraznih 11,5%.
Na regionalnim izborima za župana MeÄimurske županije prijavio se jedan kandidat, Matija Posavec (NPS, SDP) i jedna kandidatkinja, Karolina JuzbaÅ”iÄ (HNS, HDZ). Nikada do sada na izborima za župana MeÄimurske županije nije se natjecalo samo dvoje kandidata. Dvije najveÄe politiÄke stranke u Republici Hrvatskoj, HDZ i SDP, na ovim izborima nisu pronaÅ”le u svojim redovima adekvatnog kandidata koji bi u izbornom procesu odmjerio snage i suprotstavio se Matiji Posavcu, koji je u županijskoj vlasti punih 16 godina, najprije 4 godine kao zamjenik županu Ivici PerhoÄu, a nakon toga u 12 godina kao župan MeÄimurske županije.
SDP se ovaj put sakrio iza Matije Posavca i Nezavisne Platforme Sjever (NPS), prezadovoljan Å”to je uspio uÅ”iÄariti mjesto zamjenika župana za svojeg Marija Medveda. HDZ se pak priklonio pod skute Karoline JuzbaÅ”iÄ i Hrvatske narodne stranke (HNS), unaprijed svjesni poraza, a koji se njima kao uopÄe ne piÅ”e.
Objektivno, Karolina JuzbaÅ”iÄ je bila slabaÅ”an, nepoznat i neadekvatni kandidat, vjerojatno sa oÄekivanjima da se neÄe baÅ” osramotiti na ovim izborima, ukoliko se na njima javi viÅ”e kandidata za mjesto župana. No uz Karolinu JuzbaÅ”iÄ i Matiju Posavca nije se nitko pojavio, a Karolina JuzbaÅ”iÄ je svojom kandidaturom u neku ruku spasila demokratiÄnost izbora župana MeÄimurske županije. Izjave izabranog župana Matije Posavca o ostvarenom povijesnom izbornom rezultatu od 82% u unaprijed dobivenoj neravnopravnoj izbornoj utakmici sa Karolinom JuzbaÅ”iÄ, uz odziv biraÄa od 39,82%, stoga su pretenciozne, nepotrebne i bez stvarne podloge.
Izborni rezultat Karoline JuzbaÅ”iÄ od neÅ”to viÅ”e od 17% od ukupnog broja biraÄa iziÅ”lih na izbore, je u stvari u najveÄoj mjeri doprinos meÄimurskog HDZ-a. Stvarni pokazatelj snage HNS-a u MeÄimurju je lista za Županijsku skupÅ”tinu kojoj je nositelj bio Nenad HraniloviÄ (predsjednik županijske organizacije HNS i direktor tvrtke āMeÄimurje plinā). Po prvi put HNS je u izborima za SkupÅ”tinu MeÄimurske županije ostala ispod izbornog praga, ostvarivÅ”i bijednih 3,57% podrÅ”ke meÄimurskih biraÄa.
Dugi niz godina, od prvih izbora za župana i Županijsku skupÅ”tinu 1993. godine do ovih posljednjih izbora 2025. godine, Hrvatska narodna stranka (HNS) je postizala solidne izborne rezultate na regionalnim izborima u MeÄimurju. Sudjelovala je i obnaÅ”ala vlast u MeÄimurskoj županiji, te je ostavila neizbrisiv trag u razvoju i prosperitetu MeÄimurja. Nenad HraniloviÄ, u funkciji predsjednika županijske organizacije, lansirao je nakon ovih izbora 2005. godine meÄimurski HNS u ropotarnicu povijesti.
U svakom demokratskom sustavu neophodno je postojanje vlasti i oporbe. Za demokratski izabranu vlast izuzetno je važna jaka i kompetentna oporba, kao kontrola i korekcija moguÄeg zastranjivanja ili nepodopÅ”tina vlasti. Odnos izmeÄu vlasti i oporbe trebao bi biti kooperativan, uz meÄusobno uvažavanje i poÅ”tovanje, a bez vrijeÄanja, zastraÅ”ivanja, arogancije, bahatosti ili ignoriranja, pogotovo od strane osoba koje obnaÅ”aju vlast. Slaboj i nesposobnoj oporbi veseli se samo i jedino isto takva vlast.
Izborni rezultati od preko 80% i do 100% mnogima su vratili ružna sjeÄanja i neugodni dojam oživljavanja proÅ”log autoritarnog režima, kojeg smo se oslobodili prije 35 godina.
Na kraju, ostaje upitno koji su to stvarni razlozi koji su sprijeÄili ili odvratili moguÄe druge kandidate od natjecanja za naÄelnika u navedenih 8 meÄimurskih opÄina, kao i za mjesto župana MeÄimurske županije. Ovako to izgleda kao da postoje osobe koje su nezamjenljive i ne trebaju potvrÄivati svoj mandat u demokratskom izbornom srazu sa drugim al pari kandidatima. Ili kada su na vlasti, Äine ili su uÄinili sve da se umanji interes i onemoguÄi pojava drugih kandidata, koji bi mogli ugroziti njihovu poziciju?
/By Ivan Novak/