DOM KULTURE – FILMSKI PROGRAM
-
14. I 15.09.2024., SUBOTA I NEDJELJA U 18 SATI
-
Avanture malog Don Quijotea (Giants of la Mancha)
Animirani, obiteljski, avantura; Uloge/Glasovi:
Alfonso Quixote, 11-godišnji dječak s velikom maštom i potomak legendarnog Don Quijotea, nastavlja borbu protiv nevidljivih čudovišta u La Manchi. Kao i njegov čuveni predak, Alfonso se suočava s predrasudama i izrugivanjem zbog svojih pustolovina. Kada sumnjivi poslovni čovjek Carrasco nudi obiteljima da prodaju svoje kuće i presele se u luksuznu zajednicu, Alfonso sumnja u njegove namjere i vjeruje da je oluja koja prijeti gradu dio zle sheme. Uz pomoć svog prijatelja Pancha Panze i tajne simpatije Victorije, Alfonso kreće na misiju u šumu kako bi uništio čudovište i spasio La Manchu. Dok Carrasco pokušava sabotirati njihovu avanturu, Alfonso i njegovi prijatelji moraju otkriti plan koji prijeti njihovom domu i pomiriti obitelji u sukobu, slijedeći naslijeđe Don Quijotea i učeći da mašta može promijeniti stvarnost.
-
14. I 15.09.2024., SUBOTA I NEDJELJA U 20 SATI
-
Ne govori zlo (Speak No Evil)
Horor, triler, drama; Uloge: James McAvoy, Mackenzie Davis, Aisling Franciosi, Alix West Lefler, Dan Hough, Scoot McNairy
Američka porodica dobija poziv šarmantne britanske porodice sa kojom su se sprijateljili na odmoru, da provedu vikend na njihovom idiličnom seoskom imanju. Ono što započinje kao odmor iz snova ubrzo se pretvara u vrišteću psihološku noc´nu moru. Od Blumhouse, producenata filmova Crni telefon, Bježi! i Nevidljivi čovjek, dolazi intenzivni napeti triler modernog doba, u kome glavnu ulogu tumači dobitnik BAFTA nagrade, James McAvoy (Podijeljen, Glas) kao harizmatični, alfa-mužjak vlasnik imanja čije neuobičajeno srdačno i neposredno gostoprimstvo krije neizrecivu tamu.
DOM KULTURE GRADA PRELOGA
-
13.09.2024., PETAK U 20 SATI, KAZALIŠNA PREDSTAVA „UVIJEK ĆE NAM OSTATI LJUBAV“
Dom kulture Grada Preloga poziva, u petak 13. rujna, na kazališnu predstavu Teatra Rugantino „Uvijek će nam ostati ljubav“. Početak je u 20 sati. Predstava je sufinancirana sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Cijena ulaznice je 7 eura.
“Uvijek će nam ostati ljubav” u produkciji Teatra Rugantino nježna je i pomalo uznemirujuća komedija o metamorfozama ljubavi u kojoj se propituje zajedništvo dvoje ljudi koje u trenucima krize i nerazumijevanja, razdvajanja i mirenja, može održati samo ljubav. Istovremeno to je i smiješna i tužna priča o braku. Duhovit, ciničan i pronicljiv tekst Miloša Radovića koji se sjajno poigrava muško-ženskim odnosima, otvorio je prostor jednoj sumanutoj scenskoj igri u kojoj se dotiču sva ona ključna mjesta koja povezuju i razdvajaju bračne partnere – sve radosti, sve traume, sve nedoumice i neizbježni tektonski poremećaji koje brak nosi sa sobom. S jedne strane autor stavlja inertnog, šarmantnog, neuhvatljivog sredovječnog sveučilišnog profesora Medu čija će pozicija biti vječito izbjegavanje odgovornosti i duboko cinično gledanje na sve što je ljudsko, dok mu s druge strane suprotstavlja veselu i prpošnu, životu i običajima bližu ženu – Jelenu koja zagazivši duboko u svoje četrdesete čvrsto odlučuje razbiti monotoniju njihove dugogodišnje veze brakom. Medu hvata paničan strah od promjena koje će uslijediti pa predlaže da isprobaju brak u posljednjih pet minuta koje su im preostale do potpisivanja bračnog ugovora. Tako su kazališnom čarolijom lica u komadu dobila mogućnost da u pet minuta pred vjenčanje dožive, izmaštaju, zaigraju, predvide ili odsanjaju svoje buduće zajedničke godine. Koncentrirano, sažeto, kompleksno, a opet scenski jednostavno, pet minuta koje predstavljaju cijeli jedan mogući zajednički život ugurano je u jednu predstavu koju snagom svojeg velikog glumačkog umijeća i suptilnošću svoje glumačke igre pred publiku donose Jelena Miholjević i Dražen Čuček. Po prvi puta zajedno na sceni, ovo će dvoje glumaca uz pomoć nadahnute režije Darija Harjačeka pokušati izraziti težinu i radost ljubavi. Ljubavi koja nakon svega ostaje. A koja nekad započinje, a nekad završava brakom.
MUZEJ CROATA INSULANUS GRADA PRELOGA
-
13.09.2024., PETAK U 19 SATI, OTVORENJE IZLOŽBE „KAK IGRAMO I TANCAMO“
Petak, 13. rujna unatoč značenjski izazovnom datumu, za sve posjetitelje Muzeja Croata insulanus će sigurno biti sretan! U Muzeju Croata insulanus Grada Preloga s početkom u 19 sati otvorit će se izložba Kak igramo i tancamo (s podnaslovom Svati u (podravskoj) naivi). Izložba poziva na prisjećanje tradicija koje se vežu uz sklapanje brakova, obreda i običaja prije i nakon ceremonije vjenčanja. Među običajima životnog ciklusa, postupci i radnje koje prate čin sklapanja braka zauzimaju značajno mjesto. Usmjereni su prije svega na mladi par kojemu se nastoji osigurati zajedništvo i odbiti od njega sve loše namjere i utjecaje. Mladenci su u središtu običaja i oni su istaknute figure gotovo svih postupaka. Ipak, puno bitnog i zanimljivog događa se izvan njihovog vidokruga i obuhvaća raznoliku skupinu sudionika. Kako su izgledale prošnje, zaruke, tko je i kako dogovarao svadbene procedure, kako se častilo i zabavljalo? Sve započinje snobokima i prošnjom djevojke, slijede pripreme hrane, ukrašavanje prostora, prevoženje djevojčinog ruha, a kulminaciju događaja predstavlja samo svadbeno veselje koje se odvija u nekoliko faza: odlazak po mladu, rastanak od roditelja i obitelji, svatovska kolona do crkve i vjenčanje, običaji ulaska mladenke u novu kuću i obitelj, svadbena večera i zdravice, skidanje vijenca i odlazak mladenaca u sobicu. Svi navedeni običaji i postupci praćeni su pjesmom, svirkom i različitim vrstama plesa: kolom, čardašom, polkom i valcerom. Glazbenu podlogu u pravilu daju lokalni mužikaši koji igraju na cimbalu, guslama i tamburama, a nekada davno i dudama. Gotovo sve od navedenog zabilježili su autori odabrani za ovu izložbu. Bilo da se radi o općenitom prikazu pjesme i plesa u svakodnevnim prilikama, bilo da je riječ o svadbenim svečanostima ili promišljanju simboličnih, pa i magijskih poruka i značenja običaja vezanih uz ples i glazbu – nekad, ali i danas. Neke kompozicije nadrastaju figuraciju u korist ideje, inovacije i društvene kritike.
Sudjeluju: Đurđica BALOG, Nadica BELEC, Snježana BOŽIĆ, Ivan GENERALIĆ, Josip GENERALIĆ, Alen GJEREK, Tomislav GRABAR, Josip GREGURIĆ, Katarina HENC, Stjepan IVANEC, Zlatko KOLAREK, Željko KOLAREK, Željko KOROŠEC, Ivan LACKOVIĆ CROATA, Mirko MARKEŠIĆ, Martin MEHKEK, Bara MUSTAFA, Josip PERADIN, Mara PUŠKARIĆ-PETRAS, Franjo RUŽMAN, Zvonko SIGETIĆ, Pero TOPLJAK, Ljerka TROPŠEK, Josip VEČENAJ.
Izložba je produkt žiriranog odabira radova danas aktivnih (naivnih) umjetnika s područja Podravine i Međimurja. Radove su odabrale kustosice Muzeja grada Koprivnice (Helena Kušenić, Maša, Zamljačanec), Muzeja Grada Preloga (Iva Kožnjak) te stručne suradnice Mihaela Cik i Marija Generalić. Vesna Peršić Kovač odabrala je i pripremila etnografski aspekt izložbe. Odabir tek nekolicine reprezentativnih predmeta iz fundusa Muzeja grada Koprivnice i KUD-a Fran Galović, Peteranec donosi dašak stvarnih prošlih vremena oživljujući tradiciju u suvremenom trenutku. Izložba ostaje otvorena do 4. listopada 2024. godine. Nakon toga slijedi otvorenje u Galeriji naivne umjetnosti u Hlebinama (11. listopada), a početkom 2025. izložba će se predstaviti u Gradskom muzeju Križevci.
Zanimljiva igra riječi u naslovu izložbe otkriva upravo igru kao poveznicu između pjesme i plesa jer u suštini obje aktivnosti stoji upravo igra, odnosno volja i želja za opuštanjem, zabavom i međusobnim povezivanjem – čemu nas ples itekako uči i potiče. Povezivanje, povjerenje i zajedništvo donose rasterećenje i radost. Zato igrajte (se) i tancajte što više i što češće!
Izložba je realizirana uz podršku Koprivničko-križevačke županije i Grada Koprivnice.
DOGAĐANJA
-
11.09.2024., SRIJEDA U 17 SATI, PROMOCIJA ZBIRKE PJESAMA VINKA ROJKA
U Muzeju Croata insulanus Grada Preloga priredit će se, u srijedu 11. rujna, s početkom u 17 sati, predstavljanje zbirke pjesama Vinka Rojka “S kaj za domači kraj”. Vinko Rojko pisanjem i objavljivanjem kajkavske poezije bavi se unatrag petnaest godina. Svoje prve pjesme objavljuje najprije u Kajkavskom kalendaru, a povremeno i u radznim međimurskim novinama. 2020. godine u nakladi Književnog kruga Prelog objavljuje svoju prvu zbirku pjesama “Stori verzi žvrgolje” u kojoj progovara o svojem rodnom gradu. “S kaj za domači kraj” druga mu je izdana zbirka pjesama koja je posvečena Belici, njegovom domu u kojem živi preko četrdeset godina. I ova je zbirka je izašla u nakladi Književnog kruga Prelog, a urednica Marija Oto između ostalog je zapisala: “”S kaj za domači kraj” zbirka je pjesama u kojoj Vinko Rojko izražava ljubav, naklonjenost i privrženost rodnom kraju i jeziku. Svjestan da se kaj mijenja, da nestaju stari običaji i da dolaze neka nova vremena i neki “novi klinci”, svojim pjesmama nastoji sačuvati kajkavsko narječje, spasiti od zaborava stare običaje i odati počast njemu bitnim ljudima jer napisana je riječ vječna i ona nikad neće nestati ili se zaboraviti”. U programu će pjesmom i čitanjem stihova Vinka Rojka sudjelovati Pjevački zbor Udruge umirovljenika Prelog te članovi Književnog kruga Prelog.
-
15.09.2024., NEDJELJA U 17,30, OBILJEŽAVANJE GODIŠNJICE TRAGEDIJE NA DRAVI
Kao i svake godine, tako će se i ove godine, misom i prigodnim spomenom kod kapelice Sv. Huberta, Prelog sjetiti velike tragedije svojih žitelja. U nedjelju 13. rujna 1953. godine, na Dravi kod Preloga, dogodila se nezapamćena nesreća. U jednoj od najvećih europskih tragedija na rijekama, stradalo je četrnaestero ljudi, utopivši se u rijeci Dravi prilikom havarije njihova čamca. Život su izgubili Ivan Božek (ratar, rođen 1929. godine), Štefanija Božek (domaćica, rođena 1924. godine), Magdalena Kramar (domaćica, rođena 1894. godine), Mijo Lukačić (ratar, rođen 1889. godine), Andrija Malek (ratar, rođen 1912. godine), Ana Mikec (rođena 1938. godine), Antun Možek (ratar, rođen 1908. godine), Ivan Novak (ratar, rođen 1886. godine), Stjepan Novak (ratar, rođen 1900. godine), Margareta Pavčec (domaćica, rođena 1900. godine), Ivan Sinković (ratar, rođen 1938. godine), Stjepan Šestan (ratar, rođen 1921. godine), Ivan Zvornik (učenik, rođen 1936. godine) i Đuro Zvornik (zidar, rođen 1907. godine). Prosječna dob utopljenika bila je 36 godina.
Obilježavanje će se ove godine održati u nedjelju, 15. rujna 2024. godine, s početkom u 17,30 sati. Nakon mise okupljeni će se u procesiji uputiti od kapelice do spomen-obilježja nazvanog ‘Tragedija na Dravi’,. Nakon toga procesija će otići do korita rijeke, gdje će se uz pjesmu i molitvu položiti cvijeće i svijeće u vodu rijeke Drave. U obilježavanju će sudjelovati članovi Nautičkog kluba Labud, Zrinske garde Čakovec, Puhačkog orkestra Grada Preloga, Mješovitog pjevačkog zbora Župe Svetog Jakoba ap. st. iz Preloga, Vokalno instrumentalni sastav Agnus, zatim članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva Prelog, Lovačkog društva Prepelica te Sportsko ribolovnog društva Glavatica.
(Željko Sokač)