Međimurje Press
Gospodarstvo

Novi pomor pčela u Međimurju!

Sve ukazuje da je opet riječ o korištenju nedopuštenih pesticida. Na 200 preloških košnica, najmanje 100 će propasti

Nakon što se vrate s polja koje su prskali pesticidima, pčele su najprije ošamućene, a onda mrtve padaju na pod. Pčelari očajni.

“Mirisa ima, ali nema pčela. Ako će preživjeti, bit će spremne tek  u srpnju za raditi nešto, a onda će proći i repica i paša bagrema, sve će proći. Znači opet je osuđeno samo na hranjenje”, rekao je pčelar Ervin Grabant i dodao da to znači puko preživljavanje.

Na terenu je i poljoprivredna inspekcija koja na poljima traži tragove traktora, koji su nedavno prskali pesticidima. Sumnja se da je netko koristio nedopuštena sredstva.

“Od jučer razgovaram s glavnim inspektorom Glavinom, i on sam je na terenu i uskoro se uzorkovanje svih parcela sa uljanom repicom, a istraga će se možda i proširiti”, rekao je predsjednik udruge pčelara iz Preloga, Ivica Balent.

Ispred svake košnice isti prizor. U ovom pčelinjaku ih ima 33, a njihov vlasnik procjenjuje da u više od 20 neće dobiti ni mrvice meda.

Uginulo je više od 5 milijuna pčela. Već sada – pčelari znaju – potrebna im je pomoć ministarstva.

“U vezi s vašim pitanjem hoćemo li pomoći ako se potvrdi šteta, naravno da hoćemo. Mi smo uveli program pomoći kad je bio pomor pčela 2020. čini mi se u lipnju u Međimurju”, rekla je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

Pčele će spasiti tek oni koji ih mogu premjestiti.

“Jučer sam primijetio isto da je bilo trovanje i ja sam to maknuo, sve sam to maknuo, tako da recimo da su mi sad na drugom mjestu na oporavku”, rekao je pčelar Mladen Punek.

Pčelarima problem mogu napraviti čak i dopušteni pesticidi.

“Evo vidite, one su sad i malo nervozne sad zbog ove situacije. Iza mene se nalazi polje uljane repice i tu je svake godine ili na sljedećoj parceli i do sad nismo imali nikakvih problema. Najveći problem je u tome što ljudi ne poštuju nekakva pravila prirode, da bi se sa špricanjem tih površina trebalo ići ili kasno navečer ili kasno ujutro. Čim sunce izađe, pčele su vani”, kaže Grabant.

Što se tiče preloškog kraja, proljetna paša je uništena. Ovdje cvjetnog meda gotovo da i neće biti.

Izvor: rtl.hr

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja