Međimurje Press
EU

Europski parlament o vanjskoj, obrambenoj i sigurnosnoj politici, unutarnjoj sigurnosti i pripravnosti EU-a te Europskom kulturnom kompasu

Zastupnica Sunčana Glavak sudjelovat će na plenarnom zasjedanju Europskog parlamenta koje će se od 31. ožujka do 3. travnja održati u Strasbourgu.

Vanjska, obrambena i sigurnosna politika EU-a u 2025.

U utorak poslijepodne zastupnici će raspravljati s visokom predstavnicom EU-a Kajom Kallas o dva nacrta izvješća kojima se EU poziva da više ulaže u svoj obrambeni sektor, uključujući povećanje vojne i političke potpore Ukrajini. Glasanje o zajedničkim ciljevima vanjske, obrambene i sigurnosne politike EU-a za 2025. uslijedit će u srijedu.

Zastupnici će procijeniti planove za poboljšanje sigurnosti i spremnosti EU-a

Europska komisija u utorak će u Europskom parlamentu predstaviti Strategiju unutarnje sigurnosti nakon čega će se raspravljati o najnovijim prijedlozima za poboljšanje pripravnosti na krize u EU-u. Strategija Unije pripravnosti, koju je Europska komisija predstavila krajem ožujka, sadrži širok raspon prijedloga za jačanje pripravnosti EU-a u cijelom društvu, uključujući bolju koordinaciju odgovora na krize, zaštitu osnovnih usluga, skladištenje kritičnih materijala i poboljšanu civilno-vojnu suradnju.

Europski kulturni kompas: Zastupnici će iznijeti svoje prioritete

Kulturni i kreativni sektor čini 3,8% ukupnog broja zaposlenih te 2% ukupnog gospodarstva EU-a. U ponedjeljak će zastupnici raspravljati o Europskom kulturnom kompasu kojim se želi osigurati više strateški usmjeren i usklađeniji pristup kulturnoj politici EU-a. U raspravi će se naglasiti potreba za odgovarajućim financiranjem kulturnog i kreativnog sektora EU-a u sljedećem višegodišnjem financijskom okviru (VFO) kroz programe Erasmus+ i Kreativna Europa te podsjetiti na izazove s kojima se sektor suočava. Trenutno postoji 20 instrumenata EU-a za financiranje kulture, a u aktualnom financijskom razdoblju program Kreativna Europa ima proračun od 2,4 milijarde eura. Europska komisija trebala bi predstaviti Kulturni kompas do kraja ove godine.

Zaštita pristupa demokratskim medijima: slučaj Radija Slobodna Europa / Radio Liberty

U utorak će se u Europskom parlamentu raspravljati o potrebi očuvanja pristupa demokratskim medijima, u svjetlu nedavne odluke američke Agencije za globalne medije o obustavi financiranja Radiju Slobodna Europa / Radio Liberty (RSE/RL). Osnovan tijekom Hladnog rata, RSE emitira svoj program u 23 zemlje, uključujući Rusiju, Bjelorusiju, Ukrajinu, Iran i Afganistan. Njegovo djelovanje smatra se ključnim za očuvanje demokracije i otpornosti u vremenima rastuće propagande i dezinformacija.

Rezultati posljednjeg sastanka na vrhu EU-a

U utorak ujutro na plenarnoj sjednici eurozastupnici će procijeniti ishod sastanka Europskog vijeća koji je održan 20. ožujka. Šefovi država ili vlada EU-a raspravljali su o načinima nastavka potpore Kijevu protiv ruske agresije, a u raspravi je sudjelovao i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Čelnici su, uz ostalo, procijenili i mogućnosti za jačanje konkurentnosti EU-a.

Rasprava o ruskim ratnim zločinima u Ukrajini

S visokom predstavnicom EU-a za vanjsku politiku Kajom Kallas europarlamentarci će u utorak raspravljati o potrebi da Rusija odgovara za svoje ratne zločine u Ukrajini. Od početka ratne agresije 2022. godine, ruska vojska i vlasti optuženi su za počinjenje mnogobrojnih ratnih zločina na okupiranim područjima.

Mala i srednja poduzeća: odgoda primjene zahtjeva u vezi s korporativnim izvješćivanjem

Eurozastupnici će u utorak glasati o mjerama za odgodu primjene određenih zahtjeva vezanih uz korporativno izvješćivanje o održivosti i dužnu pažnju za održivo poslovanje. Prema prijedlogu, primjena novih pravila koja se odnose na društvene i okolišne izvještaje te procese dubinske analize (due diligence) bila bi odgođena za godinu dana za prvu skupinu poduzeća. Za mala i srednja poduzeća koja kotiraju na burzi pravila bi se počela primjenjivati od 2028. godine.

Poboljšanje provedbe kohezijske politike

Kako bi se postigla čvrsta kohezijska politika nakon 2027., zastupnici u Europskom parlamentu u utorak će raspravljati o poboljšanju provedbe kohezijske politike. Europska komisija najavila je da će srednjoročna revizija kohezijske politike poslužiti kao prilika za bolje usklađivanje ulaganja s novim prioritetima Unije, poput gospodarske konkurentnosti, sigurnosti i migracija. Cilj je ubrzati provedbu postojećih fondova te osigurati snažnu i relevantnu kohezijsku politiku i nakon 2027. godine.

Rasprava o potpori EU-a industriji čelika i o ulozi energetski intenzivnih industrija

Za srijedu ujutro zakazana je rasprava s Europskom komisijom o novom akcijskom planu za prelazak na konkurentnu i dekarboniziranu industriju čelika i metala u Europi. U odvojenoj raspravi istoga dana eurozastupnici će raspravljati o ključnoj gospodarskoj ulozi energetski intenzivnih industrija, kao što su kemikalije, čelik, papir, cement i staklo.

Socijalna Europa: učiniti život pristupačnim, zaštititi radna mjesta, plaće i zdravlje za sve

Povećanje troškova života, potaknuto inflacijom i rastom cijena, postalo je glavni izazov za europske građane, od kojih čak 43% to ističe kao prioritetno pitanje. EU stoga mora usmjeriti napore na osiguranje pravednih plaća, zaštitu radnih mjesta i ulaganja u prekvalifikacije kako bi se osnažili radnici, povećala konkurentnost i osigurao pristupačan životni standard za sve. O tome će eurozastupnici govoriti na plenarnoj raspravi u srijedu.

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja