Predstavljen i novi naziv i vizualni identitet Hrvatskog sportskog saveza gluhih, koji je sada postao Hrvatski deflimpijski odbor
U nedjelju 11. svibnja na zagrebačkom je Trgu Francuske Republike održan Deflimpijski dan u organizaciji Hrvatskog deflimpijskog odbora na kojem su najavljene Deflimpijske igre (eng. Deaflympics) u Tokiju gdje se natječu i naši sportaši s oštećenjem sluha. Sam događaj održan je na terenu u vlasništvu Metalca i Gimke Uspinjače. Bogat sportski program koji je otvoren univerzalnom sportskom školom gdje su svoje vještine pokazali najmlađi sportaši s oštećenim sluhom, nastavljen je s judom gdje se gluhima na tatamiju priključio i olimpijski prvak u judu i napoznatiji Japanac u Hrvatskoj, Satoshi Ishi, jedan od ambasadora ovog događaja. Na teren se zatim spustila naša najmlađa gluha olimpijka četrnaestogodišnja Josipa Matijašec, europska juniorska viceprvakinja u stolnom tenisu za gluhe, koja je na revijalni dvoboj izazvala predsjednika Vlade Republike Hrvatske, Andreja Plenkovića na sveopće oduševljenje publike. Premijer Plenković je s ministrom Gordanom Grlićem Radmanom i državnim tajnikom za sport Josipom Pavićem došao podržati ovaj događaj i iskazati podršku olimpijcima s oštećenim sluhom prije Igara u Japanu. Za kraj je održana rukometna utakmica između mlađih kategorija RK Zagorica i RK Silenta. Podršku događanju dalo je i Veleposlanstvo Japana u Hrvatskoj čija je zemlja ove godine domaćin Deflimpijskih igara.
Osim najave Deflimpijskih igara na događanju se predstavio i novi naziv i vizualni identitet koji je razvijen s jednom od najcjenjenijih hrvatskih agencija Bruketa&Zinic&Grey. Ono što je nekad bio Hrvatski sportski savez gluhih sada je postao Hrvatski deflimpijski odbor, a na promjenu imena i loga odlučili su se iz dva razloga. Prvi je potreba da se institucionalno izjednače s Hrvatskim olimpijskim i paraolimpijskim odborom gdje po zakonu o sportu i pripadaju kao jedna od krovnih sportskih organizacija u Hrvatskoj čiji se članovi natječu na jednima od triju olimpijskih igara. Podsjetimo da su Deflimpijske igre priznate kao natjecanje od međunarodnog olimpijskog odbora još 1955. godine, a od 2001. godine koristi se naziv “Deaflympics”. Često se događalo da ih šira javnost povezuje s parasportom pa se na ovaj način htjela stvoriti i jasnija distinkcija između ta dva sporta. Drugi razlog jest činjenica da je sve manje potpuno gluhih osoba koje koriste isključivo znakovni jezik,a istodobno sve više osoba s velikim oštećenjem sluha kojima je od najranije dobi olakšan život uslijed kontinuiranog napretka i rasta medicine i tehnologije. Iz tog razloga riječ “gluhih” u prethodnom nazivu često je zbunjivala javnost i sportaše. Sada svako dijete i sportaš s oštećenim sluhom od 55 decibela na oba uha može postati olimpijac,odnosno u ovom slučaju – deflimpijac.
U izradi vizualnog identiteta poseban naglasak je stavljen na vibracije kojima ovaj identitet obiluje, a razlog je taj što sportaši s oštećenim sluhom podršku navijača osim vizualno najbolje osjećaju primanjem vibracija koje se proizvode na tribinama. Hrvatski deflimpijski odbor odabrao je i novi slogan pa će tako „Povezani u sportu, jači u životu“ postati njihov moto kojim će lakše ostvariti svoju misiju, a to je inkluzija gluhih u širu zajednicu kroz sport.
Nakon što je ukratko izložio dva najvažnija razloga zbog kojih su se odlučili na rebranding-izmjenu imena i vizualnog identiteta, predsjednik Hrvatskog deflimpijskog odbora Oliver Lušić iskoristio je priliku zahvaliti svima koji su se odazvali i upotpunili i učinili ovaj događaj bogatijim i ljepšim, posebno najmlađim sportašima i njihovim roditeljima. „Našim dragim sportašima,posebno deflimpijcima želim puno sreće,zdravlja i uspjeha na predstojećim Deflimpijskim igrama u Tokiju. Također, svim dragim majkama od srca u ime Hrvatskog deflimpijskog odbora i svoje osobno ime želim sretan Majčin dan.“ izjavio je Lušić.
Hrvatski deflimpijski odbor iskoristio je ovaj događaj da široj javnosti prezentira kulturu gluhih kroz radionice znakovnog jezika i deflimpijskog kviza gdje su kroz zanimljiva pitanja nastojali klincima približiti svijet osoba s oštećenim sluhom, a svi sudionici su i nagrađeni majicom s novim logom deflimpijskog odbora. Uz to su održane brojne radione koje su promovirale kulture zemlje domaćina Igara pa je tako održana radionica japanskog pisma, radionica izrade origami, a poseban interes najmlađih izazvala je radionica crtanja japanskom tehnikom po vodi (suminagashi).
Tekst i foto: Kiti Iveta