Međimurska županija bila je prije 10 godina u najlošijoj skupini županija po razvijenosti (drugoj polovini ispodprosječne) , što je i bio pad u odnosu na 2010., kada je bila u prvoj polovini ispodprosječnih, ali se je 2018. godine popela u III. skupinu te se tu i zadržala prema novoj odluci o razvrstavanju županija po stupnju razvijenosti. Županija je to poznata po jakoj prerađivačkoj industriji, izvozu, u vrhu je po omjeru zaposlenih i umirovljenika, ulaganju u obrazovanje… Financial Times je Međimurje četiri puta uvrstio u područja pogodna ulagačima.
Temelj snage Međimurja – kao gospodarskog predvodnika Hrvatske – leži upravo u rezultatima mikro i malih poduzetnika, mahom orijentiranih izvozu. Stoga se u Međimurskoj županiji provodi strategija kojom se gospodarstvo podupire s više strana: od direktnih poticaja poduzetnicima, obrtnicima i poljoprivrednicima do stipendiranja učenika koji se školuju za deficitarna obrtnička zanimanja, čime se direktno, pozitivno utječe na domaće tržište rada, odgovorili su nam u Županiji.
Tijekom 2023. zadržan je trend rasta gospodarstva Međimurja, a stopa nezaposlenosti bila je niža nego ikada prije. U Međimurju je, u odnosu na ostatak Hrvatske, prisutan i stabilniji omjer radno-aktivnog stanovništva i umirovljenika koji prema podacima za studeni iznosi 1:1,73, dok je prosjek Hrvatske 1 : 1,35.
Kako su i pokazale naše proračunske analize, Županija je u samom vrhu po potporama poduzetnicima i poljoprivrednicima.
‘Program potpora male vrijednosti za financijske potpore i instrumente provodimo već sedam godina te svjedočimo da one olakšavaju pristup sredstvima bespovratnih potpora mikro, malim i srednjim poduzetnicima, olakšavaju pristup zajmovima Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, te kreditima Hrvatske banke za obnovu i razvitak. Program potpora male vrijednosti za razvoj poduzetništva provodimo pet godina, te njime dodjeljujemo sredstva za ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu kao što je nabava strojeva, opreme, alata, softvera i hardvera za obavljanje osnovne djelatnosti te ulaganja u aktivnosti istraživanja i razvoja te inovacija. Subvencioniramo i kamate na poduzetničke kredite, dodjeljujemo potpore za turističke projekte i razvoj poljoprivrede.’ – rekli su nam u Županiji.
Plan razvoja Međimurske županije za razdoblje do 2027. godine sadrži tri prioriteta: održivo gospodarstvo, zatim zdravo, uključivo i otporno društvo, te zeleno i digitalno Međimurje. Planiranim projektima osiguravamo ravnomjeran razvoj svih dijelova županije, uz viziju „Međimurska županija – županija mogućnosti.“
Međimursko gospodarstvo temelji se pretežno na prerađivačkoj industriji koja ostvaruje najveće prihode i zapošljava najviše ljudi. Prosječna godišnja stopa registrirane nezaposlenosti iznosi 4,4%, Izvozno je orijentiran kraj, uz sve snažniji razvitak djelatnosti s visokom tehnologijom. Većina rezultata poslovanja poduzetnika je u konstantnom porastu (broj poduzetnika, broj zaposlenih, rast dobiti, porast investicija, porast prosječne mjesečne neto plaće po zaposlenom).
Prema podacima DZS-a za treće prošlogodišnje tromjesečje plaće su u Županiji porasle za 14 posto u odnosu na isto razdoblje 2022. godine.
Preduvjet za nastavak gospodarskog rasta je osiguranje adekvatnih ljudskih resursa, odnosno zadržavanje najvitalnijeg dijela stanovništva u Međimurju. Da bi se taj cilj dosegnuo, kako navode, potrebno je daljnje povećanje plaća, povećanje udjela proizvodnih programa koje karakterizira visoka razina tehnologije, dodana vrijednosti proizvoda i intenzivno korištenje znanja.
Međimurska županija pripada među najplodnije regije EU-a za razvoj poduzetništva, prema pokazateljima Financial Timesa, koji je Međimurje četiri puta uvrstio u područja pogodna ulagačima.
Međimurska županija jedina u našoj zemlji koja sufinancira rad asistenata za djecu s razvojnim poteškoćama i u vrtićima. Za obnovu i dogradnju prijavljeno je na natječaje 19 vrtića te 17 škola. U Hrvatskoj je Županija prva uvela financiranje prijevoza za sve učenike i još uvijek su jedini u zemlji koji svakom studentu, a gotovo ih je 3000, kao i svakom srednjoškolcu daju jednokratnu potporu za školovanje, a nizom potpora za učenike i studente čine doprinose gotovo sve općine i gradovi.
Podsjetimo se i da su prije porezne reforme u ovoj godini, gradovi i općine unutar Županije bili jedini koji nisu imali prirez.
(L.K.)