Prigodnom skladbom „Oda radosti“, ujedno himnom Europske unije, odsviranom na glazbenoj ogradi, u ponedjeljak, 20. prosinca, svečano je otvoren Park znanosti – trajni postav zabavno-edukativnih eksponata postavljen u kompleksu Centra znanja Međimurske županije u Čakovcu, preko puta zgrade Međimurskog veleučilišta.
Dio je to aktivnosti projekta „ITEO-Popularizacija STEM-a u Međimurju“, financiranog iz Europskog socijalnog fonda, čiji je nositelj udruga Mladi informatički stručnjaci (MIS), a partneri Međimurski informatički klub, Astronomsko društvo VEGA, Radio klub Međimurje Čakovec, Društvo pedagoga tehničke kulture Međimurske županije, Platforma za Društveni centar Čakovec, Javna ustanova za regionalni razvoj Međimurske županije REDEA, Fakultet organizacije i informatike, Međimursko veleučilište u Čakovcu i Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec. Konferenciju za medije otvorila je voditeljica projekta Barbara Srnec Bujanić, osvrnuvši se na dosadašnje i buduće projektne aktivnosti.
-Cilj projekta je popularizirati STEM za sve dobne skupine, od najmlađih do najstarijih. Prvi dio projekta zamišljen je na način da se osnažuju organizacije civilnog društva i partneri na projektu. Dosad smo odradili nekoliko edukacija i studijskih putovanja te postavili ove eksponate koji će svim slučajnim i namjernim prolaznicima predstaviti znanost na zabavan, zanimljiv i interaktivan način.“, rekla je B. Srnec Bujanić.
O značaju postava za projekt, njegove korisnike, ali i širu javnost, na svečanosti otvorenja govorio je predsjednik udruge MIS Dejan Drabić.
-Cjeloviti tehnološki napredak i razvoj poslovanja zahtijevaju obrazovanje koje će omogućiti da se mladi susreću s kompleksnim situacijama i pronalaze rješenja u svakodnevnom životu. STEM obrazovanje u tome ima posebnu ulogu, ne samo zato jer razvija posebne vještine, već i znatiželju za novim stvarima, razvija kreativnost, kritičko razmišljanje te nove metode i načine dolaska do rješenja kroz eksperimentiranje. U tom smislu, STEM edukacija je izrazito važna i neizostavna u postizanju obrazovnih i poslovnih uspjeha. Siguran sam da će i eksponati postavljeni u sklopu ovog projekta približiti djeci tu zanimljivost, potaknuti ih da se bave STEM područjem i doprinijeti ukupnoj popularizaciji ovog izuzetno važnog područja, naglasio je D. Drabić.
Temelji znanstvenog Centra znanja ITEO
Otvorenju i predstavljanju igrala zabavno-edukativnog karaktera – investicije vrijedne oko 246 tisuća kuna, prisustvovao je i župan Međimurske županije Matija Posavec. Pohvalio je projekt koji će dodatno obogatiti postojeće sadržaje Centra znanja i udariti temelje budućeg znanstvenog Centra znanja ITEO, čija je nit vodilja promicanje kulture znanja, kreativnosti, znanstvene izvrsnosti i STEM područja.
-STEM je itekako važan čimbenik strategije razvoja obrazovanja Međimurske županije i na tome moramo raditi i dalje te stvoriti sve preduvjete. Ovaj projekt financiran iz europskih fondova jedan je od koraka popularizacije STEM-a. I ostale projekte nastojat ćemo financirati na takav način, a sve dok ne dobijemo konkretan prostor i zgradu samog Centra znanja ITEO moramo uspostaviti kvalitetnu koordinaciju udruga društava, centara izvrsnosti, institucija i ustanova koje će raditi na popularizaciji STEM-a kroz jednu koordiniranu aktivnost i nastojati motivirati naše i najmlađe i nešto starije sugrađane da se STEM područje razvija. Dakle, potreban je jedan sinergijski pristup projektu koji je strateška grana obrazovanja u Međimurju, naglasio je međimurski župan.
Znanost je zabavna
Naposljetku, projekt Park znanosti i same eksponate, njih ukupno šest, predstavio je jedan od autora i idejnih začetnika Luka Veverec.
– Cilj ove priče je pokazati svima, a pogotovo mladima i najmlađima, kako je sve oko nas fizika, matematika, biologija, kemija. Osobno se sa svojom ekipom ovime bavim već deset godina. Imamo malu radionu u kojoj osmišljavamo, crtamo, varimo i farbamo ovakve stvarčice, a prije četiri godine otvorili smo prvi Park znanosti kod nas u Oroslavju. Izrazito sam ponosan što smo imali prilike to napraviti i u ovdje, u Čakovcu, rekao je Veverec.
Po završetku formalnog dijela, autori su proveli uzvanike postavom i objasnili im princip rada glazbene ograde, zvučnog zrcala, crtića vrtića, prugastog ogledala, tekućeg Pitagore i živog dimnjaka – eksponata koji na zanimljiv, poučan i svim generacijama razumljiv način prikazuju pojave iz različitih područja znanosti i STEM-a u cjelini.
Foto: (mp)
Andreja Šmitran, mag.nov.
Mladi informatički stručnjaci