Međimurje Press
DruštvoZdravlje

UAZ: Dostojan život osoba s amputacijom ”košta” manje od promila budžeta HZZO-a

PRIOPĆENJE UDRUGE OSOBA S AMPUTACIJOM UDOVA – I dalje nema pomaka sa standardom pomagala!

Dok u predizborno vrijeme slušamo razna obećanja političkih aktera o boljoj budućnosti, potrebe osoba s invaliditetom ostaju neadresirane i potpuno zanemarene, unatoč našim kontinuiranim apelima u kojima ističemo da su u Hrvatskoj osobe s amputacijom građani drugog reda zbog činjenice da imaju jedan od najlošijih standarda proteza i individualiziranih kolica u Europskoj uniji, koji se nije mijenjao od 1998. godine, odnosno već 26 godina.

Pomagala koja su dostupna na HZZO-ovoj listi većinom su neadekvatna za aktivnu ulogu osoba s amputacijama u društvu. Velik broj osoba s amputacijom s takvim su pomagalima osuđene na ”svoja četiri zida” i na ulogu građana drugog reda, ovisne o pomoći drugih i najčešće na teret svojoj užoj i široj obitelji. Takav gubitak potencijala osoba koja u drugim zemljama ispunjavaju široke društvene uloge, nije samo nevjerojatan gubitak za te pojedince i njihove obitelj, već i ogroman gubitak za cijelo društvo.

 A za podizanje standarda na razinu dostojnu čovjeka, koji će omogućiti društvenu inkluziju osoba s amputacijama, potrebno je vrlo malo. “Cijena” kvalitetnog standarda, odnosno uvođenje 190 novih, suvremenih pomagala na listu HZZO-a, iznosi oko 4 milijuna eura. To je tek 2,5 posto budžeta HZZO-a za medicinske proizvode, odnosno manje od promila ukupnog budžeta HZZO-a. To samo znači da potrebe i prava osoba s amputacijom i Hrvatskoj ne predstavljau nikakvo financijsko opterećenje, već da je sadašnji tretman tih osoba isključivo administrativna odluka HZZO-a. Kako je to moguće unatoč kontinuiranim apelima struke i pacijenata?

Apeliramo na cijelo društvo, a posebno na Ministarstvo zdravstva i HZZO da prepoznaju hitnost ovog pitanja i omoguće suvremena pomagala za osobe s amputacijom u Hrvatskoj. Dok okolne zemlje unaprjeđuju standard i povećavaju dostupnost tehnološki modernih pomagala, u Hrvatskoj smo i dalje doslovno na standardu drvenog stopala. Osobe s amputacijama su osuđeni ili dodatno platiti za pomagalo koje im omogućuje dostojan život ili biti građani drugog reda jer sa pomagalima na listi HZZO-a jednostavno nisu u mogućnosti obavljati svakodnevne aktivnosti, a kamoli biti koristan član svojih kućanstava i društva“, izjavila je Ana Sršen, predsjednica UAZ-a.

Ana Knezović

 

 

 

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja