I ove je godine na području Grada Preloga, uz sudjelovanje brojnih pojedinaca, udruga i ustanova obilježenje Svjetski dan činjenja dobrih djela. Grad Prelog je u 2024. godini primio vrijednu nagradu kada je proglašen gradom liderom u činjenju dobrih djela. Svjetski dan dobrih djela (engl. Good Deeds Day) je međunarodni dan posvećen volontiranju i širenju dobrote kroz konkretna djela pomoći drugima i zajednici. Obilježava se svake godine u travnju, a u 2025. godini pada na nedjelju, 6. travnja. Cilj je potaknuti pojedince, udruge, škole i tvrtke da učine nešto dobro – bilo da je riječ o volontiranju, pomoći potrebitima, ekološkim akcijama ili jednostavno širenju dobrih vibracija. Pokrenut je 2007. godine u Izraelu od strane poslovne žene i filantropkinje Shari Arison.
I ove se godine, u Domu kulture Grada Preloga, održao i humanitarni koncert uz Svjetski dan činjenja dobrih djela. Koncert je održan na sam Svjetski dan dobrih djela, u nedjelju 6. travnja, u Domu kulture Grada Preloga. Prilikom dolaska na koncert posjetitelji su mogli sa sobom ponijeti hranu, higijenske potrepštine ili poklon bon za hranu ili higijenske potrepštine. Sve skupljeno darovat će se Caritasu Varaždinske biskupije. U programu koncerta, ove su godine nastupili sjajni mladi glazbenici Chriztel Renae Aceveda, Emanuel Srpak, Lara Vuković i Filip Balder, Tamburaši sastav Taubeki i Krunoslav Lajtman.
Grad Prelog prijavio se i ove godine kao provoditelj aktivnosti te je pozvao sve udruge sa područja Grada Preloga na sudjelovanje u aktivnostima koje potiču svijest o volontiranju, pomaganju ljudima iz svoje sredine, čišćenju okoliša na dobrobit sviju, pomaganju sumještana koji su u nepovoljnim životnim okolnostima, posjećivanju bolesnih i osamljenih i slično.
Svima onima koji su sudjelovali svojim aktivnostima u ovoj akciji, prigodnim su zahvalnicama zahvalili Ljubica Mišić, inicijatorica ove akcije za područje Grada Preloga te Leo Petrov, osnivač i predsjednik udruge “Djeca za bolji svijet” (Children for a Better World), koja potiče djecu na volontiranje i pomaganje drugima te koja je započela obilježavanje Svjetskog dana dobrih djela u Hrvatskoj.
Svima je zahvalio i gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek, naglasivši što je poseban na veliki broj aktivnosti u sklopu ove akcije, ali naglasivši i ponos što su stanovnici Preloga u brojnim prilikama dokazali svoju humanost čineći dobra djela kroz cijelu godinu.
Voditelj koncerta Željko Sokač na kraju je ponovio da dobro djelo dolazi iz srca, iz želje da svijet bude barem malo bolji, onaj koji čini dobro djelo ne traži ništa zauzvrat, a često inspirira druge da i oni učine nešto dobro.
VIDEO: Juraj Kovačić
(žs)